Kartal Surp Nışan Ermeni Kilisesi İbadete Açılıyor

Şehre uzak olması ve semtte yaşayan Ermeni sayısının az olmasıyla ziyaretçisi azalan kilise, iki yıldan fazla süredir yenileniyordu ve ibadete kapanmıştı. Kilise, 8 Ağustos Cumartesi günü saat 16:00’da ibadete açılacak. Açılış törenine Patrik Genel Vekili Başepiskopos Aram Ateşyan riyaset edecektir.

Kilisenin tarihçesi:

16. yüzyılı sonlarına doğru bir Ermeni nüfusu oluşmaya başlayan Kartal’da bir şapel bulunmaktaydı.
Bir elyazmasına göre kilise 1776’da inşa edilmişti. 1857’de Patrik Hagop III. zamanında Simon, Hagop ve Hacı Krikor Noradungyan tarafından kargir olarak yapılır. Bu semtte Halihazırda küçük bir Ermeni nüfusu bulunmaktadır. Kilise önemli günlerde, büyük oruç ve yaz döneminde faaliyet gösterir, özellikle de Ağustos ayındaki Meryem Ana Yortusu’nda. Kilise 1985’te iç ve dış yenilenmeye tabi tutulmuştur.
Kilise’nin son onarımı 1998 yılında gerçekleştirilerek Patriklik Kaymakamı Başepiskopos Mesrob tarafından takdis edilerek ibadete açılmıştır.

surpkartal1

Kartal Surp Nışan Kilisesi’nde Surp Badarak

9 Ağustos Pazar sabahı, ibadete açılan Kartal Surp Nışan Ermeni Kilisesi’ndeki ilk Surp Badarak’ı Kd. Peder Krikor Damadyan sunacaktır.

Sabah 09:15’te Kınalıada Motor İskelesi’nden Kartal Surp Nışan Kilisesi’ne motor kalkacaktır. 14:30’da ise Kınalıada’ya dönüş gerçekleşecek.

09:00’da Feriköy Akbank önünden,

09:00’da Yeşilköy Kahve Dünyası önünden,

09:20’de Bakırköy Migros önünden servisler kalkacaktır.

kartal-380x302

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumları Göster
x
Yorumlar