İşte CHP İstanbul 1. Bölge ilçe başkan adayları

CHP, kurultaylar partisi olarak bilinir. Bunda, Türkiye’nin en köklü kitle partisi olması kadar, Parti iç dinamiklerin demokratik duruşa daha çok değer vermesi, Yönetim mekanizmalarının sürekli eleştiri bombardımanı altında olmasını sayabiliriz.

CHP, kurultaylar partisi olarak bilinir. Bunda, Türkiye’nin en köklü kitle partisi olması kadar, Parti iç dinamiklerin demokratik duruşa daha çok değer vermesi, Yönetim mekanizmalarının sürekli eleştiri bombardımanı altında olmasını sayabiliriz.
Bu güne kadar birçok kongre ve kurultay yaşayan CHP’de yeni bir süreç daha başladı. 2012 Yılının Temmuz ayında yapılan son kurultaydan bu güne 37 ay geçti. İstanbul il kongresi 2012 Mayıs ayında yapıldı, ilçeler ise karlı Ocak Şubat aylarında kongre heyecanını yaşamıştı. En geç 24 ayda bir defa yapılan ilçe kongreleri bu kez 40 ayı buldu. Üye sesiz bir o kadarda merakla sandıkları bekliyor. İlçe başkanı veya yönetici olmak isteyenler ise aradan geçen 40 aya rağmen aynı heyecanla kulis yapıyorlar.

CHP de yapılacak olan kongrelerde mevcut ilçe başkanlarının tamamının yeniden aday olacağı konuşulurken bu yarışların zorlu geçeceği şimdiden belli oluyor.

Mevcut ilçe başkanlarının yanı sıra en yakınlarında bulunanlarında rakip olarak çıkacağı ise ihtimal dâhilinde.

Tüm bunları göz önünde bulunduran yenisoluk.com ekibi 39 ilçeyi yakından tanıyan en güvenilir kaynaklarla temasa geçerek bir çalışma yaptı. İlkini bugün yayımlayacağımız yazı dizimizin ilki İstanbul 1. bölge.

İstanbul 1. Bölge

Adalar; İlçe Başkanı Hıdır Delipınar, kesinlikle aday olduğunu söylerken, Avni Kurtuldu (Belediye başkanınca desteklendiği söyleniyor) Mustafa Ulaş, Şükran Orhan, Sibel Tunçberk, Cevahir Karabulut isimlerini ciddiye almak gerek.

Ataşehir; İlçe Başkanı Hakkı Altınkaynak yeniden derken, Belediye Başkanı Battal İlgezdi’nin olurunu aldığı söyleniliyor. şansı olan isimlerden birisi de Gürsel Tekin’e yakınlığı ile bilinen Beytullah Doğanay. Aday olacağı söylenen bir başka isim ise Hüseyin Çulha, Çulha daha önceki mecliste Battal İlgezdi’nin meclis başkan vekilliğini yapmış biri, ancak İlgezdi ile aralarının pek olmadığı konuşuluyor.

Beykoz; İlçe Başkanı Şevket Arıkan da ‘ben devam etmek istiyorum’ diyormuş, lakin işi çok zor. Eski Başkanlardan Hızır Yılmaz’ı unutmama gerek her ne kadar herdaim adaylardan olsa da Beykoz un etkin siyasilerinden biridir. Meclis üyesi Aydın Düzgün içinde aday olabileceği yönünde söylentiler var, ancak CHP’de son zamanlarda ‘çoklu görevlere hayır’ diyen bir söylemin karşısında pekte şansı yok gibi. Genç isimlerden aday olabilecek muhtemelen Uğur İlikçi var. Kadınlardan Füsun Sökmez’i unutmamak gerek. Başarılı bir il yöneticiliğinden sonra ilçe başkanlığı için ne der bilemiyoruz ancak Füsun hanın için ilçe başkanlığı çok kolay bir siyasi faaliyet olur.

Çekmeköy; Şuan mevcut ilçe başkanı Erdoğan Bozkurt diğer ilçe başkanları gibi yeniden aday. Bozkurt İlkokul mezunu, Çekmeköy Hamidiye Mahallesi muhtarlığı yapmış olup delege yoğunluğuna sahiptir. Yine aday olacağını beyan ediyor. Çekmeköy de CHP ilçe başkanlığı için adı geçen diğer isimler, Malatyalı iş adamı müteahhit Hüseyin Kızıltaş. Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi’nin köylüsü ve yerel seçimlerde Gamze ilgezdi’nin sağ kolu gibi çalıştığı biliniyor. Kızı psikolog. Seçim sürecinde kızının da Gamze İlgezdi için destek çalışmaları yaptığı, mezun olunca da Ataşehir belediyesinde göreve başladığı söyleniyor. Eski ilçe yönetim kurulu üyesi, kurultay delegesi bir önceki dönem Çekmeköy belediye meclis üyesi. Çekmeköy de herkesin tanıdığı ve delege stoku oldukça yüklü biri. Battal İlgezdi’nin desteklediği yolunda fısıltılar dolaşıyor. İlçe Başkanlığı için adı geçen bir başka isim ise: Aday olabileceği konuşulan bir başka isim ise, Süleyman Bayraktutan geçtiğimiz genel seçimlerinde milletvekili adayı olmuş. Delege yoğunluğu vardır. Bir başka adaylığı konuşulan isim; Halis Gerboga, Gerboğa geçmiş dönem meclis üyesi aday adayı olup seçilemeyenlerden. Gerboğa’nın da Delege üzeninde ağırlığı olduğu söyleniliyor. Mali müşavir Sami Yayla’nın da aday olabileceği yönünde duyumlar var. Yayla’nın da delege üzerinde ağırlığı olduğu düşünülüyor. Çekmeköy’lü Hüseyin Sipahi’yi unutmamak gerek. Sipahi’nin dışarıdan da olsa müdahale edebileceği yönünde şüpheler mevcut.

Kadıköy; İlçe Başkanı Ali Narin yeniden diyor, lakin eski başkan Necati Ekşi’nin bende varım dediği ön sürülüyor. Hayri Güngördü oldukça güçlü bir isim Karayalçın’ın arkasında olduğu söyleniyor. Parti Okulu eğitmenlerinden, eski sendikacı Fahamettin Tos beyefendiliği ile üyenin ilgisi çekiyor. Kim ne derse desin siyasi birikimi oldukça fazla olan Aykurt Nuhoğlu Kadıköy ilçe başkanını belirleyecek kişidir.

Kartal; İlçe başkan adaylığı için isimleri dolaşanlar, Kartal’da ilçe başkanı Erdal Kıskanç aday. Seçimle gelen ilçe başkanı milletvekili adayı olup ilçe başkanlığını bıraktığı için yönetim içinden ilçe başkanı oldu. Erdal Bey, ilçe başkanlığı yarışında var olmak istiyor. Hüsnü Süslü, 2014 yerel seçimlerin de Kartal Belediye Başkan aday adayı idi. Belediye başkanı aday adaylığı öncesinde milletvekili adaylığı bulunuyor. Henüz adaylığı net değil. İbrahim Doğan, Kartal Eski belediye meclis üyesi ve Kartal eski Belediye başkan yardımcısı. İmam Aydın, Kartal Mali Müşavirler ve Muhasebeciler Birliği Derneği Kartal Şube Başkanı. Oğuz Aykan, 2014 Kartal Belediye Başkan aday adayı idi. Henüz kararını vermiş değil. Yıldırım Emsiz, Kartal eski İlçe Başkanı. Daha önceki yıllarda Kartal Belediye Başkan adayı oldu. 2015 milletvekili aday adayı idi. Henüz adaylığı net değil. Kartal’da da diğer ilçelerde olduğu gibi son anda başka isimler aday listesine eklenebilir.

Maltepe; İlçe Başkanı Hasan Solmaz diğer ilçe başkanlarından pek farklı düşünmeyen mevcut başkanlardan biride Maltepe’de. Bu ilçe de CHP’li bir belediye başkanına sahip. Burada da ben bu işlere ‘karışmıyorum’ diyen belediye başkanının dediği olacağa benziyor.

Pendik; İlçe Başkanı Kemal Ercan bildiğimiz kadarıyla yeniden aday olacak. Mevcut başkan olması hasebiyle avantajlı durumda olup yarışta şimdilik oldukça önde görülüyor. Diğer yandan eski ilçe yöneticisi Özcan Yıldız’ın bu yarışta bende varım dediği duyumlarını aldık. İBB meclis üyesi, Pendik Belediyesi CHP Gurup Başkan vekili Tarık Balyalı’nın da nabız yokladığı duyumlarını aldık.

Sancaktepe; Gamze Öztürk aday olacağını yakın çevresinde paylaşıyor. Ayten Durmuş, bir önceki ilçe başkanı. Daha evvel gençlik, kadın kolları yöneticisi, eğitim sekreterliği ve Örgütlenmeden sorumlu İlçe başkan yardımcısı görevinde bulundu. Parti Okulu’nda eğitmen. Oldukça şanslı. Hakkı Sağlam, halen Kadıköy Belediye Meclis üyesi olup Sancaktepe ilçe başkanlığı yaptı. İBB ve Sancaktepe Belediye meclis üyeliğinde bulundu. Sancaktepe de oturmuyor. Belediye Seçimlerinde haftalarca genel merkez önünde ve ilçede protestolar yaptığı biliniyor. Ne kadar doğru pek bilemiyoruz ancak Sağlam’ın da Sancaktepe’ye adaylığı konuşuluyor! Fikret Şahin, Sarıgazi kurucu belediye başkanı. Üç dönem başkanlık yaptı. Parti okulu eğitimcisi olup da şuan Sancaktepe belediye Meclis Üyesi olarak görev yapmakta olan Sinan Doğan, “aday olmam yönünde ciddi bir istek var ancak özel sektörde çalıştığım için henüz karar vermedim, değerlendirmekteyiz” dediğini biliyoruz. Geçen dönem ilçe başkan adayı olup 18 oyla kaybeden Ali Polat’ın adaylığı düşündüğü söyleniyor. Sancaktepe belediye meclis üyeliği yapan Daimi Derin’in de adaylığı konuşulmakta olup, Serdar Doğan, Tahsin Ilgar, Kenan Bakay isimlerinin de aday olabileceği yönünde bilgilere ulaştık.

Sultanbeyli; İlçe Başkanı Hayati Bozkaya devam derken, Doğan Çakmak boş durmayacağa benziyor. Çakmak’ın bir aday çıkartabileceği konuşuluyor.

Şile; İstanbul’un en uzak ilçesi şile, İlçe Başkanı Şecaattin Güney ile eski ilçe başkanı Aras Aslan Şile’de ilçe başkanlığını belirleyecek isimler gibi duruyor.

Tuzla; İlçe Başkanı Ali Çelik yeniden aday. Tunceli ve Bingöl’lü lerin ağılıkta olduğu Tuzlada mevcut ilçe başkanı Ali Çelik’in yeniden aday olacağına kesin gözüyle bakılıyor. Bayram Akpınar, Salim Gürsoy, Rıza Erdoğan, Ali Kaplanseren gibi isimlerin yanı sıra, Özlem Ağırman’ın da aday olabileceği söyleniyor.

Ümraniye; Ümraniye; İlçe Başkanı Zeynel Kızılkaya yeniden aday. Önceki dönem bilişimden sorumlu başkan yardımcısı Turan toptaş, Eski ilçe başkanı Mehmet Yeşilyurt, Mevcut ilçe sekreteri Burçin Aker, Önceki dönem eğitim sekreteri. Özcan Baripoğlu adaylık için konuşulan isimler.

Üsküdar; İlçe Başkanı Erdoğan Altan’ın aday olduğu söyleniyor. Eski İlçe Başkan yardımcısı Zeki Yılmaz ve geçen dönem belediye başkan aday adayı Orhan Ülker’de yarış da olacak gibiler.

 

yenisoluk com