Kadınların barış nöbeti sürüyor

Kartal Kadın Dayanışması savaşa karşı başlattığı barış nöbetine devam ediyor

Kartal Kadın Dayanışması’nın savaş çığırtkanlığına karşı yürüttüğü “Barış Nöbeti”ikinci haftasında sürüyor.
Kartal çay bahçeleri önünden alkışlar, ıslıklar ve tencere-tava sesleriyle yürüyüşe geçen kadınlar “Jin, jiyan, azadî!”, “Kadınlar savaş istemiyor”,“Yaşasın halkların kardeşliği!”sözlerini haykırdı. Ayrıca Silopi’de yapılan katliama da tepki göstererek “Silopi’nin hesabı sorulacak!” sloganıyla yürüyen kadınlara çevreden de alkışlarla destek verildi.

Kartal Meydanı’nda kurulan nöbet çadırına gelindiğinde Silopi’de katledilenler için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Ardından basın açıklaması yapıldı. Açıklamada her gün ölüm haberlerine uyanmak istemiyoruz diyen kadınlar “Savaş demek acı, ölüm, yas ve öfke demektir. Biz kadınlar savaşı unutmadık. Ölüm haberlerinin geldiği 90’ları, 2000’leri unutmadık. Bombalar hayatımıza düşerken barışa el vermek için, savaşı durdurmak için ses çıkarıyoruz. Kadınlar barışta ısrarcı!” sözleriyle açıklamayı sonlandırdı.

Açıklamanın ardından çadırda nöbete geçildi. Çocuklar içinde etkinlikler yapıldı. Balonlara savaşa ve barışa dair sözlerini yazan ve resimler yapan çocuklar ayrıca duygularını anlattıkları mektuplar yazdılar.

Nöbet çadırında “Gazeteci ve kız çocuğu”adında kısa film gösterimi yapıldı. Film çevreden geçenler tarafından da ilgiyle izlendi. Filmin ardından kısa bir sohbet yapılarak, burjuva basının gerçekleri çarpıtarak savaş çığırtkanlığı yapması üzerine konuşmalar yapıldı. Barış Anneleri’nden biri söz alarak , Doğan Haber’den birilerinin gelip Barış Anneleri ile röportaj yaptığını ve anaların “savaş istemiyoruz, biz barış istiyoruz” diye kendilerini ifade etmelerine rağmen ertesi gün basında “Hainlerin anneleri ile görüştük” şeklinde haber yapıldığını anlattı. Suruç’a basın olarak giden bir kadında söz alarak,“Biz kısıtlı koşullarda ve olanaklarda doğru haberi insanlara ulaştırmaya çalışırken, burjuva basın ellerinde her türlü olanaklarla ordaydılar ve gerçekleri görmelerine rağmen yalan haberler yapıyorlardı” diyerek, Suruç’la ilgili gözlemlerini kısaca anlattı.

Gelecek Cumartesi Barış Nöbetinin 18.30’da Ahmet Şimşek önünden yapılacak yürüyüşle devam edeceğinin duyurulmasının ardından eylem sonlandırıldı.

Kaynak: Alınteri