İstanbul’da barış mitingi başladı

Barış Bloku’nun Bakırköy Halk Pazarı’nda , ‘AK Parti Savaş İstiyor, Barışı Biz İnşa Edeceğiz’ sloganıyla düzenlediği miting başladı.

Her geçen gün artan ölümlere, geçici AK Parti Hükümeti’nin Suriye ve Türkiye içindeki savaş konseptine karşı, barışı savunanlar bugün Bakırköy Halk pazarında buluştu.

Barış Bloku’nun çağrısıyla saat 17.00’de başlayan mitingin ana sloganı ‘AK Parti Savaş İstiyor, Barışı Biz İnşa Edeceğiz.’
Mitingde, hiçbir kurum kendi flaması ya da bayrağını kullanmıyor, sadece mavi beyaz, üzerinde Barış Bloku logosunun yer aldığı pankartlar yer aldı.

Bakırköy Halk Pazarı’nda toplanan binlerce kişinin katılımıyla gerçekleşen miting barış uğruna hayatını kaybedenler anısına durulan 1 dakikalık saygı duruşuyla başladı.

Barış Bloku adına ortak açıklamayı okuyan Barış Bloku Sözcüsü Gençay Gürsoy, sözlerine barış uğruna yaşamını kaybedenleri anarak başladı. Gürsoy, Barış Bloku’nun Türkiye’nin Suriye’ye yönelik savaş politikalarına karşı kurulduğunu belirterek ülkenin siyasi, vicdani ve ahlaki değerler çerçevesinde ikiye ayrıldığını söyledi. Gürsoy, “90’ları aratmayacak sahneler izliyoruz sosyal medyada. Bir polis ‘ne yaptı ulan bu devlet size’ diyerek elleri arkadan kelepçelenerek yere yatırılmış Kürt gençlerine soruyor. Ne mi yaptı? Dersim, Maraş, Çorum, Sivas, Gazi, Gezi, Roboski, Suruç daha sayalım mı? Savaşın nelere mal olduğunu iyi biliyoruz ve hep bir ağızdan savaşa hayır diyoruz” dedi.

2 çocuğunu kaybetmiş Barış annesi Döndü Ergin yaptığı konuşmada “Ne avukatım, ne yazarım, ne başbakanım ben bir anneyim. Allah aşkına bu kanı durdurun. Ne polis ne gerilla ölsün. Yeter ne zamana kadar öleceğiz. Polis ve asker annelerine soruyorum, neden susuyorsunuz? Evlat acısı en zorudur. Kuzeyde de batıda da güneyde de doğuda da anaların göz yaşı aynıdır. Gelin geç kalmadan barışı getirelim. Savaş kış gibidir herşeyi dondurur barış yaz gibidir her yanımızda çiçek açar. Beraber yaşamak istiyoruz kulak vermiyorlar. Pir sultanın dediği gibi bir olalım pir olalım. Dünya malı için çocuklarımıza kıymasınlar” dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ise kitleye yaptığı konuşmada “Vatan ortak vatanımız. Savunmasına hazırız. Ama saray savunmasını vatan savunması diye yutturmasınlar.” dedi,

İşte Demirtaş’ın konuşmasından satır başları:

” O çok istediğiniz sandıklar yeniden kurulacak. İşte o zaman biz tam isabet yapacağız. Tam isabet neymiş göreceksiniz. Bulunduğunuz her yerde sesinizi yükseltin. Bu meydan barış mücadelesinin sembolüdür. Barış dediğin şey gazetelerin
korkarak, susturular haber yapması değildir. Her türlü kirli savaşı denediler. Onlar hep yenildiler. Biz her gün çoğalarak büyüyen taraf olduk.

Bak senin havuz medyan Zergele Katliamı ile ilgili manşet atıyor. Tam isabet diyor. Demek ki hedefiniz bu. Seçim sürecindeki bombalamaların sorumlularını yakalamadınız. Hangi suçlu kendi kendini yakalar ki. Barış sürecinde halka karşı duyduğumuz sorumluluğun gereğini yaptık. Barış sadece silahların bırakılması değildir. Özgürlüğümüzü de kazanacağız.

Türk’ü Kürt’ü Alevi’si Sünni’si nasıl barış yapar bu meydanda görülüyor. Barış böyle yapılır böyle. Halklar istemedikçe kimse savaşı bize dayatamaz​. Bizler evlatlarımızı feda etmeye hazırız’ diyorlar. Evlatlarımızı feda etmeyeceğiz.

Erken seçim istiyorlarsa onları erken seçim yaptıklarına pişman edeceğiz. Yüzde 41’i bir daha göremeyecekler. AK Parti’den kurtulacağız. Bizler demokratik bir halk iktidarı yaratmalıyız. Sandığa gitmekten korkmuyoruz, halkımızı AK Parti’ye mecbur etmeyeceğiz, %41’i daha da zor görürler. Barış sadece silahların susması değildir.

Davutoğlu sana sesleniyorum. Bu savaşı başlatan sizsiniz. Davutoğlu terörle arana mesafe koy mesafe. IŞİD terörüyle arana mesafe koy. IŞİD’e yaptığınız destek bunların hepsi suçtur. Silahtan medet uman sizsiniz…”