CHP az zaman da çok iş yetiştirecek

CHP yönetimi 7 Haziran sürecinde açıkladıkları seçim bildirgesine ‘dış politika, ekonomi ve çatışma sürecine’ ilişkin kritik eklemeler yapmaya hazırlanıyor.
AK Parti ile koalisyon görüşmelerinde en sorunlu başlık olarak dikkati çeken dış politikayı güçlendirmeye hazırlanan CHP kurmayları, “ekonomi, dış politikaya” ilişkin eklemeler yapacak. CHP kurmayları ayrıca, seçim sonrasında ortaya çıkan ve 20 Temmuz tarihli Suruç katliamının ardından artan çatışmalı sürece ilişkin de bildirgeye önemli başlıklar koyacak.

Dış politika: Alınan bilgilere göre AK Parti ile müzakere sürecinde iki parti arasındaki en sorunlu başlık olarak dikkati çeken “dış politika”ya farklılığı belirginleştirecek eklemeler yapılacak. Bu doğrultuda özellikle Suriye ve Irak eksenli güncellemelerin bildirge metnine girmesi bekleniyor.

Ekonomi: Bildirgeye yapılacak önemli eklerden biri de CHP’nin seçimlere 10 gün kala açıkladığı ancak seçim bildirgesinde yer almayan, “Merkez Türkiye” projesi olacak. Bu projeye ilişkin detayların bildirgeye eklenmesinin yanı sıra, kredi kartı ve tüketici kredisi borçlarının azaltılması projesinin de bildirgeye daha detaylı yazılması bekleniyor.

Çatışma süreci: Bildirgede, 7 Haziran seçimleri sonrası artan ve 20 Temmuz’da Suruç katliamıyla kendini hissettiren çatışmalı sürece de vurgu yapılacağı belirtiliyor. Bildirgede, çatışmaların, hükümetin politikası nedeniyle yeniden başladığına işaret edileceği, IŞİD’e yönelik hükümetin politikasının da eleştirileceği ifade ediliyor.

Öte yandan CHP’li il başkanları bugün Amasya il Başkanı Hüseyin Duran’ın koordinatörlüğünde ve Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz’ün ev sahipliğinde Nevşehir’de kartal belediyesine ait Kapadokya Kartal Otel tesislerinde bir araya gelecek. Toplantıya bazı MYK üyelerinin de katılması bekleniyor. Toplantıya, programı uyması durumunda Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun da katılabileceği belirtiliyor. Toplantıda il başkanlarının Kılıçdaroğlu’na “güven” tazeleneceği ifade edilirken, toplantı aynı zamanda olası erken seçimin de başlangıcı olacak. CHP’de kurultaydan sonraki en yetkili organ olan Parti Meclisi’nin de önümüzdeki hafta toplanabileceği konuşuluyor.

Toplantıda, başlamış kongre sürecinin tüzük kurultayına engel olup olmayacağı gibi konuların YSK’nın görüşü alınıp kongre süreci devam edilip edilmemesine, ertelenerek erken seçim sonrası yapılmasına, yine ön seçim yapılıp yapılmaması için YSK’nın görüşü alınması, YSK önseçimi zorunlu kılarsa olağanüstü tüzük kurultayını toplayarak tüzük değiştirmeye başlamış kongre sürecinin durdurulup durdurulmayacağı konularının netleşmesi konularının tartışılacağı yönünde bilgiler sızmakta.

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumları Göster
x
Yorumlar