‘Marmara denizi felakete mi sürükleniyor?’

- Yorumla

CHP’li Barış Yarkadaş, Kurbağalıdere ıslah çalışmalarında dereden çıkarılan balçığın ‘gizlice’ denize boşaltılmasını Meclis gündemine taşıdı.

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, Kurbağalıdere ıslah çalışmalarında dereden çıkarılan balçığın ‘gizlice’ denize boşaltılmasını Meclis gündemine taşıdı.

‘SUCUL YAŞAMA VERİLEN ZARAR NASIL TELAFİ EDİLECEK?’
Yarkadaş, TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde, Kadıköy’ü adeta yaşanmaz hale getiren Kurbağalıdere’nin ıslahı için yapılan çalışmalarda, dereden çıkartılan balçık ve pisliğin Adalar bölgesine boşaltıldığı ve ‘Dökü’ isimli gemilerin Sivriada ve Yassıada yakınlarına gidip geldiğini belirterek bu olayın ortaya çıkmasından sonra gemilerin rota değiştirdiğini ifade etti.

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yanıtlaması istemiyle önerge veren Yarkadaş, balçığın Yassıada ile Sivriada açıklarında boşaltmasının ortaya çıkmasının ardından gemilerin rota değiştirip, Kartal-Tuzla açıklarına balçıkları boşaltmasının nedenini sordu.

‘ADALARDAN SONRA KARTAL VE TUZLA AÇIKLARI DA TAHRİP EDİLİYOR’
Yarkadaş, Akarsu özelliğini tamamen yitiren Kurbağalıdere ıslah çalışmalarının İstanbul Büyükşehir Belediyesi Altyapı Hizmetleri Müdürlüğü tarafından yaklaşık 3 yıldır devam ettiğini belirterek şöyle dedi: “Bu artıkların denizde yarattığı tahribat düşünülmüş müdür? Sucul yaşama verilen zararı nasıl telafi etmeyi düşünüyorsunuz? Balçık neden karadaki bir artıma tesisine gönderilmemektedir? Tüm Marmara’yı kirleten bu uygulamanın kararını kim almıştır, bununla ilgili yasal bir işlem başlatacak mısınız? Marmara Denizi bir çevre felaketine mi sürüklenmek istenmektedir? Türkiye’nin taraf olduğu Uluslararası Marpol Sözleşmesi’ne göre “denize zarar verecek katı atıkların karadaki bir arıtma tesisine gönderilmesi gerekmektedir“ maddesine aykırı bir uygulama neden yapılmıştır?”

x
Yorumlar