Adalar Belediyesi’nden “Amerikan Beyaz Kelebeği” uyarısı!

İstanbul ili, Adalar İlçesi, Büyükada, Heybeliada, Burgazadası ve Kınalıada genelinde park, bahçe, yol ağaçlarında ve özel mülklere ait bahçelerde, 2015 yaz sezonu boyunca ”Amerikan Beyaz Kelebeği” zararlısı tespit edildi.

Hava sıcaklıklarının ve nemin yüksek olması nedeniyle hızla yayıldığı, özellikle Akçaağaç, Dut, Dışbudak, Ceviz, Ayva, Söğüt, Ihlamur, Asma gibi bitki türlerinde ciddi zararlara sebep olduğu görülmekte.

Belediyeden yapılan açıklamaya göre, zararlıyla mücadele çalışmaları yapılmakta ve devam etmekte. Konuyla ilgili mücadele çalışmaları Anadolu Yakası Park ve Bahçeler Müdürlüğü ve Belediye işbirliği ile yürütülmekte.

Açıklamada, “Adalar genelinde sokakların dar olması, özel mülk bahçelerinin birbirine yakın olması, çalışmalar sırasında fayton yolunun yaz sezonu nedeniyle oldukça yoğun olması, bisikletlerin, gelen turistlerin de yoğunluğu sebebi ile bazı zorluklar yaşanmakta olup, çevreye verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı halkımızın anlayış göstermesini diler, ağaçlarımızın gördüğü zararı azaltmak ve bitki örtümüzü kurtarmak için bir süre daha mücadeleye devam edileceğini bildiririz.” denildi.