‘Eski Şile Kalesi yeni Sünger Bob’ :)

- Yorumla

Şile Belediyesi’nin tarihi Şile Kalesi’nde yaptığı restorasyon, sosyal medyada günün konusu oldu.

Şile Belediyesi’nin tarihi Şile Kalesi’nde yaptığı restorasyon çalışmalarının sonucunda ortaya çıkan görüntü, sosyal medyada günün konusu oldu. Birçok kullanıcı kalenin son halini eleştirdi. Özellikle bir kullanıcının “Sünger Bob anıtı” benzetmesi viral oldu.

Şile Belediyesi’nin bir süredir devam ettirdiği Şile Kalesi restorasyon çalışmalarının sonuçları, sosyal medya kullanıcılarının eleştirilerinin hedefi oldu.

Belediye’nin internet sitesinde son olarak 26.09.2013 tarihinde yapılan güncellemeye göre, bilim heyeti ve Şile Belediye Başkanı Can Tabakoğlu’nun denetiminde sürdürülen çalışmaların sonucu, çizgi film “Sünger Bob KarePantolon”un baş karakteri

Sünger Bob’a benzetildi.
Kullanıcılar sosyal medyada paylaştıkları mesajlarda Şile Belediyesi’ne de tepki gösterdi:

1f54529175028d56_584x686 (2)

fa80a470e12909eb_586x674

Şile Kalesi’yle ilgili bu yaşananlar akla daha önceki restorasyon krizlerini getirdi.
Çanakkale’de bulunan Apollon Tapınağı’ndaki merdivenlerin beyaz çimento ve mermer tozuyla yenilenmesi, İstanbul Fatih’te bulunan Mesnevihane Camii’nin dış cephesinin düzleştirilmesi, Bursa’nın İznik ilçesindeki Ayasofya Orhan Camii’nin duvarına monte edilen cam kapı, Mimar Sinan’ın bilinen son yapıtı Atik Valide Külliyesi’nin şifahanesindeki camlı yapı ve Urfa Kalesi’nde restorasyon yerine yeniden inşaat yapılması son birkaç yılda kamuoyunda çok tartışılan çalışmalar olmuştu.

RESTORASYONA KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ KATKIDA BULUNDU
Şile Belediyesi’nin internet sitesinde kalenin tarihçesi ve restorasyon çalışmalarıyla ilgili bilgiler de yer alıyor.
Sitede röleve çalışmalarının Kocaeli Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi işbirliği ile yürütüldüğü ifade ediliyor.

x
Yorumlar