Oy kullanacaklar dikkat ! Son tarih 28 Ağustos

- Yorumla

Erken seçimin tarihinin YSK kararıyla 22 Kasım’dan 1 Kasım’a çekilmesi sonrası 1 Kasım’da yapılacak seçimler için adres değişikliğini nüfus müdürlüklerine bildirmeyen vatandaşların 28 Ağustos Cuma günü mesai bitimine kadar nüfus müdürlüklerine başvuruda bulunarak, adres kayıtlarını yaptırmaları gerekiyor.

1 Kasım’da erken seçime gidecek Türkiye’de hızlandırılmış bir seçim süreci yaşanacak.

Hızlandırılmış seçim takvimi kapsamında 7 Haziran seçimlerinden sonra adres değiştirmiş ancak, adres bildiriminde bulunmayan vatandaşlar oy kullanamayacak.

Bu durumda olanların 1 Kasım’daki erken seçimlerde oy kullanabilmek için 28 Ağustos 2015 Cuma günü mesai bitimine kadar, nüfus müdürlüklerine başvurarak adres kayıtlarının yaptırmaları gerekiyor.

Başvuru sahipleri, tapu, kira sözleşmesi ya da kendi adlarına düzenlenen bir fatura ile beyanda bulunabilirler.

Yine aynı evde birlikte yaşayan ve akraba bağı olmayan kişilerle de birlikte giderek onların da adres kayıtlarını yaptırabilirler.

Başka şehirlerde öğrenim gören öğrenciler de evde kalıyorlarsa aynı yöntemle adres kayıtlarını yaptırabilirler.

Yurtlarda kalan öğrenciler ise yurt müdürlüklerinden alacakları belgeyi nüfus müdürlüklerine ibraz ederek, gerekli işlemleri yapabilir.
Farklı nedenlerden dolayı iki adres kaydı bulunan kişiler ise, nüfus müdürlüklerine giderek, oy kullanacakları adresi birinci adres olarak bildirmeleri zorunlu.

x
Yorumlar