Artık Trafik Kurallarına Uymayanları Whatsapp Üzerinden Şikayet Edebileceksiniz

Türkiye’nin en kalabalık şehri İstanbul’da bir türlü çözülemeyen trafik olaylarına çeşitli alternatifler aranıyor. Her gün onlarca araç trafik içerisinde riskli hareketler yapıyor ve diğer insanların hayatlarını tehlikeye atıyor. Trafik kurallarına uymayanları en aza indirmek ve bu tür olumsuz davranışlarda bulunan sürücülere daha rahat ulaşmak isteyen İstanbul polisi, çok farklı bir projeye imza attı.

Trafiği düzenlemek ve kurallara uymayanları yakalamak için İstanbul Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü elinden geleni yapıyor. Bildiğiniz üzere İstanbul’un birçok noktası uzun bir süredir Elektronik Denetleme Sistemi yani EDS ile kontrol ediliyordu zaten. Fakat her sokakta bu sistemin bulunmamasından dolayı bazı kör noktalara erişim sağlanamadı. Bu yüzden İstanbul Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü vatandaşlarının şikayetlerini kolaylıkla ulaştırabilmesi için polislere ait bir Whatsapp hesabı oluşturdu.

Vatandaşlar trafikte rastladıkları kurallara aykırı davranan sürücüleri 0533 155 0 155 ve 0552 155 0 155 numaraları üzerinden ihbar edebilecek. Sadece şikayetlerin gönderilmesi için alınan bu iki hat özellikle resim ve video içerikli şikayetlerde devreye girecek. Yani kurallara uymayan bir sürücü suçunu inkar etse bile kanıt olarak sizin şikayetiniz gösterilecek. Tabii isminizin ve numaranızın gizli tutulacağını tahmin ediyoruz.

İki farklı bilgisayara kurulan bu şikayet sistemi hem Whatsapp hem de Viber üzerinden mesaj alabilecek. Şikayetlerin dikkate alınacağını ve olay yerine anında ekip göndereceklerini söyleyen yetkililer, vatandaşların bu projeye şikayet göndererek destek vermelerini bekliyor.

En çok kullanılan mesajlaşma uygulaması Whatsapp üzerinden şikayet almak oldukça mantıklı bir fikir. Fakat halkımızın bu sistemi benimseyerek doğru bir şekilde kullanması şart. Bu yüzden gereksiz bildirimlerden kaçalım, kurallara uymayanları hayatımızın güvenliği için şikayet edelim.

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumları Göster
x
Yorumlar