‘Hürriyet’e yapılan saldırı vandallıktır’

(İleri Haber – Medya) Hürriyet gazetesine dün gece AK Parti’liler tarafından yapılan saldırıya tepkiler sürüyor. Türkiye Gazeteciler Sendikası yaptığı yazılı açıklamayla saldırı ‘vandallık’ olarak değerlendirdi.

TGS’nin ‘Hürriyet’e yapılan saldırı vandallıktır’ başlığıyla yaptığı açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Uzun süredir basın, iktidar tarafından baskı altına alınmaya çalışılıyor, muhalif yayın yapan gazeteler ve gazeteciler hedef gösteriliyor. Başbakan ve Cumhurbaşkanı istemedikleri haberi yapan gazetecileri işten attırıyor, tehdit ediyor, hedef gösteriyor. Bunun en son örneğini dün gece Dağlıca’da yaşanan çatışma sonrasında ATV’de açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan sergiledi. Erdoğan’ın canlı yayında eleştirdiği Aydın Doğan’ın sahibi olduğu Hürriyet’e 200 kişilik bir grup saldırıda bulundu. AK Parti Gençlik Kolları Başkanı Abdurrahim Boynukalın’ın organize ettiği anlaşılan eylem taşlı ve sopalı saldırıya dönüştü. Camların kırıldığı, Hürriyet bayrağının yakıldığı saldırıya polisin zamanında ve yeterince müdahale etmediği görülmüştür.

Şiddetin tırmandığı, Suriye’deki savaşın Türkiye’ye taşındığı bir ortamda gazetecilerin siyasiler tarafından sürekli hedef gösterilmesi endişe vericidir. Hürriyet’e yapılan bu saldırı, siyasilerin söylemlerinin toplumdaki ayrışmayı tehlikeli bir şiddete dönüştürdüğünü göstermektedir.

Gazetecilik meslek örgütleri olarak siyasileri basına yönelik kışkırtıcı söylemlerden vazgeçmeye, bu saldırıyı gerçekleştirenler hakkında kanun hükümlerini uygulamaya davet ediyoruz. Unutulmamalı ki gazetecilerin görevini yapamadığı bir ortamda sağlıklı bir kamuoyu oluşamaz ve bu toplumsal barışın bozulmasına yol açarak vahim sonuçlar doğurur.

Gazetecilere Özgürlük Platformu Dönem Sözcüsü

Türkiye Gazeteciler Sendikası”

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumları Göster
x
Yorumlar