HDP Genel Merkezine saldırı, bilgi işlem merkezi ve binanın bir bölümü yakıldı

Türkiye’nin birçok yerinde HDP’ye yönelik saldırılar sürerken HDP, sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden genel merkez binasının da saldırıya uğradığını bildirdi. Ankara’dan gelen bilgilere göre binanın yakıldığı ve içeriden dumanların yükseldiği belirtildi. HDP Genel Merkez binasına ırkçı saldırıda bulunan 100 kişilik bir gurup 6 katlı binayı ateşe verdi. 3 parti çalışanı ise 6 katlı binanın çatı katında mahsur kaldı.

Parti binasına giren saldırganlar ise parti binasını ateşe verdi. Binadaki yangın sürerken MedNuçe TV yayınına bağlanan binada mahsur kalan parti çalışanlarından Ahmet Yavuz, “Gündüz saatlerinden bu yana sivil faşist gruplar, parti binası önünden geçerek tacizde bulundu. Bunun üzerine hem parti yöneticileri hem de milletvekilleri polisi uyardı ama polis, uyarıların hiçbirisini dikkate almadı. Saat 21.00 sıralarında yine parti binasının önüne gelen saldırganlar, slogan atmaya başladı. Bu durumu bildirdiğimiz polisler bize ‘Bir şey olmaz. Ancak içeri bir saldırı olursa müdahale ederiz’ dediler. Sonrasında parti binasına giren saldırganlar binayı ateşe verdi. Yangın bize henüz ulaşmadı ama her tarafı duman kapladı. Müdahaleye yönelik bir çaba da yok” dedi.

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Sebahat Tuncel Twitterdan şu açıklamayı yaptı: “Polis gözetiminde genel merkezimiz yakıldı. 3 arkadaşımızın hayatı tehlikede. Parti binalarımızı yakanların, insanları linç edenlerin İŞİD’den farkı var mı?”

3 HDP’Lİ KURTARILDI

Sebahat Tuncel, HDP genel merkezinde bulunan 3 partilinin yan binadaki komşuların yardımı ile binadan çıkarıldığını söyledi.

HDP Genel Merkezi’nin girişi:

hdp_gm_giris

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumları Göster
x
Yorumlar