Yürüyüş sürüyor: Demirtaş’tan Cizre açıklaması

Sokağa çıkma yasağı olan ve ablukaya alınan Cizre’ye yürüyen HDP’lilerin önü asker ve polis tarafından kesilirken HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, burada açıklamalarda bulundu.

Cizre’ye gitmek için yola çıktıktan sonra Idil-Cizre arasında polis tarafından durdurulan HDP Eşbakanı Selahattin Demirtaş Radikal’den İdris Emen’e açıklamalarda bulundu. ”Ben şu dağ başından milletvekillerimle Cizre’ye yürüyemiyorum bile” diyen Selahattin Demirtaş’ın açıklamaları şöyle:

“Biz Cizre’de yaşanan trajediyi durdurmak ve duyurmak için yola çıktık. Amacımıza ulaşmadan dönmenin bir anlamı yok. Zaten iki gündür yollardayız ve hep şunu söylüyoruz, Cizre’de binlerce polis ve asker var. Cizre’de 120 bin insan var. Hükümetin iddiasına göre silahlı PKK militanları var. Sayısı kaç bilmiyorum. Teknik olarak iddialar böyle. Ve sekiz gündür Cizre’de ne olup bittiğini bu karartma ve abluka nedeniyle öğrenemiyoruz. Dünya öğrenemiyor. Biz telefonla bilgi alıyoruz. Öldürülen çocuklar var, kadınlar var, siviller var. Az önce milletvekili arkadaşlarla görüştüm cenazeleri şu anda halen taziye evinde. Ve üstüne buz konarak cenazelerin kokması engelleniyor. Çünkü defin etmek için dışarı çıkmak yasak. Ekmek almak mümkün değil, içme suyu bitmiş durumda, elektrik yok. Ve 120 bin insan 8 gündür devlet tarafından kesintisiz olarak rehin alınmış durumda. Dün Cumhurbaşkanı ‘Günün belli saatlerinde sokağa çıkma yasağı ilan ediliyor’ dedi. Ve alenen yalan söyledi. Sekiz gündür Cizre’de katliam var, ne huzuru? Sanki Cizre’de huzur var da oradaki huzuru biz bozmaya gidiyormuşuz gibi Türkiye kamuoyunu aldatmaya ve gözleri Cizre’ye çevirmeye çalışıyor. Bugünlerde suskun kalan kim varsa ben vicdanıma not ediyorum onları. Bugün suskun kalan yarın konuşursa bizim için hiçbir bir kıymeti yoktur.”

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumları Göster
x
Yorumlar