Bizi kurtaracak şey ‘sarılmak’

- Yorumla

Türkiye’nin kalbi acıyor. Acıyla yüzleşmekten bitap düşen ruhumuz, cenin pozisyonu alıp en güvenli yere, ana rahmine dönmek istiyor. Nefret, kin, öfke, kavga dövüş değil bizi kurtaracak şey; bir tatlı huzur, biraz sevgi…

Acıyı da sevgiyi de sarılarak paylaşmayı öğretilen bir toplumuz biz. Ama bir süredir, ne oldu da sırtımızı döner olduk, ne oldu birbirimize sağır olduk, ne oldu da sarılmaktan bu kadar uzaklaştık? Sarılmak sana güveniyorum demektir. Bu günlerde en çok birbirimize sarılmaya, en çok birbirimize güvenmeye ihtiyacımız var. Hem bakın araştırmalar bile sarılın diyor. İşte sarılmanın 7 faydası!

Sarılmak, mutluluk hissini artıran ve insanlar arasındaki sosyal bağı kuvvetlendirmeye yarayan oksitosin hormonunun salgılanmasını sağlar. DePauw Üniversitesi’ndeki bir araştırmaya göre bu hormon güven ve bağlılık hissini geliştiriyor. Oksitosinin tam etkisini göstermesi için en az 6 saniye sarılmak gerekiyor. Ne kadar uzun tutarsanız karşınızdaki insanla aranızdaki bağ o kadar kuvvetlenir.

31254275

Çocukken geceleri korkulu bir rüya gördüğümüzde ya da düşüp dizimizi kanattığımızda anne babalarımızın yaptığı ilk şey, bize sarılmaktı. O rahatlama ve güven duygusunu hatırlıyor musunuz? Sarılmak, vücuda fiziksel olarak “Seni seviyorum, her zaman yanındayım” mesajı veriyor.

31254273

İster inanın ister inanmayın ama sarılmak kan basıncını düzenliyor. Sinirleri harekete geçiriyor; görevi vücuttaki kan basıncını artırmak olan beyne sinyal göndererek ortamı sakinleştiriyor.

Romantik sarılmalara gelince… Tek cümleyle şunu söylemek mümkün: Sevgilinize sarılmak, kalp sağlığınıza iyi geliyor. 2009 yılında Amerikan Psychosomatic Derneği’nin yaptığı açıklamaya göre, sevgilisiyle el ele tutuşan ve stresli konular hakkında konuşmaya başlamadan önce 20 saniye kadar birbirine sarılan çiftlerin kalp atışları anında yavaşlıyor ve kan basıncı normalleşiyor.

31254274

Stresli konular hakkında konuşurken, kimseye sarılmayan insanların kalbi dakikada ortalama 10 kere atarken, sık sık sarılan insanların kalbi dakikada ortalama 5 kere atar. Yani, yarı yarıya!

31254276

Bir başka araştırmaya göre, sarılmak stres seviyesini ciddi seviyede azaltıyor. İnsanlar birbirlerine dokundukça stres hormonu denilen kortisol seviyesi düşüyor… Dahası da var: Seratonin ve dopamin seviyesi de tavan yapıyor. Böylece hem daha mutlu oluyoruz, hem de beynin sinir sistemi kontrol altına alındığı için, kendimizi çok daha iyi hissediyoruz.

31254354

Romantik sarılmalarınızı mümkün olduğunca çoğaltmaya bakın. Ne yazık ki sizin için sıradan olan insanlara sıralmak, sevdiklerinize sarılmakla aynı etkiyi göstermiyor. Miami Medical’ın yaptığı araştırmaya göre aşık olduğunuz insana sarılmak kadar beyin kimyasını kolayca harekete geçiren başka bir şey yok!

Şimdi bütün bu bilimsel bilgileri unutun. Çünkü her ne olursa olsun; SARILMAK İYİ HİSSETTİRİR. Gidin çocuğunuzun yanaklarını sıkın, kardeşlerinizi kollarınızın arasına alın, arkadaşlarınıza “İyi ki varsın” deyin. Bunu yapmak hem size hem de karşınızdaki kişiye iyi gelecek.

x
Yorumlar