Suriyeli Çocuklar Fotoğrafa Bile Teslim Oluyorum Diye Poz Veriyor

İngiltere’de yayımlanan haftalık gençlik gazetesi First News, kendisine çevrilen kamerayı silah sanınca ellerini havaya kaldırarak ‘Teslim oluyorum’ diyerek ilginç bir poz veren Suriyeli bir çocuğu son sayısına kapak konusu yaptı.

Yürek sızlatan çocuğun teslim olma fotoğrafını ‘Teslim oluyorum’ manşetiyle veren First News, 4 yaşındaki Hudea’nın önce öldürülmek üzere olduğunu sandığına dikkat çekti.

Teslim işareti olarak ellerini yukarı kaldıran çocuğun fotoğrafının internette binlerce kez savaşla parçalanan bir ülkedeki çocukların yaşadığı korkunun simgesi olarak paylaşıldığını yazan 2 milyondan fazla okuyucusu olan First News, BBC’nin Türkiye sınırı yakınındaki Atmeh Göçmen Kampı’nda fotoğrafı çekenin fotoğrafçı Osman Sağırlı olduğunu saptadığına işaret etti. Salmeh kampa annesi ve iki kardeşi ile gitmişti.

Osman Sağırlı, fotoğrafı çektikten sonraki gözlemini şöyle anlattı: “Telefoto objektif kullanıyordum. Silah zannetti. Fotoğrafı çektikten sonra şoke olduğunu farkettim. Korkudan dudaklarını ısırdı ve ellerini havaya kaldırdı.”