Kutup ayıları reklamlardaki gibi değiller!

- Yorumla

Bu üzücü fotoğraf, Norveç’e bağlı Svalbard Adası’nda fotoğrafçı Kerstin Langenberger tarafından çekildi. Buradaki yerel bilim insanları Svalbard’ın ayı popülasyonunda bir değişiklik olmadığını dile getirse de Langenberger, açlıktan kemikleri gözüken dişi ayıların gözüne çarptığını ifade etti.

Fotoğrafçı Kerstin Langenberger tarafından çekilen kutup ayısı fotoğrafı görenleri üzüyor. Yaşam alanları olan buzulların hızla erimesine bağlı olarak yaşamlarını sürdürmekte zorlanan kutup ayılarının durumunu gösteren fotoğraf, popülasyonları hızla azalan kutup ayılarının karşı karşıya olduğu tehlikeyi de çarpıcı biçimde gösteriyor.

Gaia Dergi’de yer alan habere göre Kerstin Langenberger “Kalıp buzların rekor hızda gözden kayboluşuna, her yıl yüzlerce buzulun erimesine şahit oldum. İyi ve sağlıklı ayılar da gördüm evet ama aynı zamanda açlık çeken ve ölü ayılar da gördüm. Sahilde yemek için dolanan, rengeyiklerini avlamaya çalışan, kuş yumurtalarını ve yosunları yiyen ayılar da gördüm. Fark ettim ki iyi ve sağlıklı gördüğüm ayılar sadece uzun süre kalıp buzulların arasında kalabilen erkek ayılardı. Diğer yandan dişiler, yavruları meydana getirdiklerinden genellikle ince yapıdalar. Kalıp buzullar gün geçtikçe eridiğinden yemek olmayan alanlarda sıkışıp kalacaklar gibi gözüküyor” diyor.

International Union for Conservation of Nature’ın (Doğa ve Doğal Kaynakların Koruma Birliği / IUCN) Kırmızı Listesi‘ne göre kutup ayıları “duyarlı” kategorisi içinde yer alıyor (Vulnerable diye belirtilir ve VU ile gösterilir). Bu şekilde ele alınmasının sebebi popülasyonlarının son 45 yıl içinde yüzde 30’dan fazla azalmış olması. Bu azalmanın sebebi ise doğal habitatları olan deniz buzullarının hızlı erimesiyle oluşan kayıp.

Ne yazık ki gelecek de parlak gözükmüyor. IUCN’nin raporuna göre küresel iklim değişiklikleri kutup ayılarının yaşam alanlarına karşı tehlike teşkil ediyor. Denizdeki buzul alanların genişliğinin, kalınlığının ve yenilenme zamanlarına dair yapılan son modellemelere göre, 50 ila 100 yıl arasında deniz yüzeyi buzullarında ciddi bir azalma olması bekleniyor.

x
Yorumlar