Cumhuriyet Gazetesi’nden Başkan Altınok Öz’e ziyaret

Cumhuriyet Gazetesi İmtiyaz sahibi ve köşe yazarı Orhan Erinç, Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’ü ziyaret etti.

Cumhuriyet Gazetesi İmtiyaz Sahibi ve köşe yazarı Orhan Erinç, Cumhuriyet Gazetesi’nden Özlem Aydan ve Hakan Çankaya ile birlikte Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’e nezaket ziyaretinde bulundu. Ziyarette gazeteci Orhan Erinç ve beraberindeki heyet gündeme ilişkin görüş alış verişinde bulundu.

Başkan Op. Dr. Altınok Öz, göreve geldiği 2009 yılından itibaren Kartal’da uygulamaya konulan yerinde ve deprem dönüşüm modeliyle ilçede vatandaşların sağlıklı ve güvenlikli yapılara kavuştuğuna vurgu yaptı. Kartal’ın düşünerek dönüştüğünü belirten ve bugüne kadar depremden kurtarılan can sayısının 21 bin 856 kişiye ulaştığını ve bunun internet sitesinde her gün güncellendiğine dikkat çekti. Başkan Altınok Öz, “Biz Kartal’ı düşünerek ve düşleyerek dönüştürüyoruz. Kartal’da dönüşümü gerçekleştirirken farklı düşünüyoruz. Dönüşümde halk nasıl dönüşecek, dönüşümden nasıl etkilenecek, yerel yönetim olarak bizlerin görevi nedir diyerek yola çıktık. ÇED Raporu’nun (Çevresel Etki Değerlendirme) yanında SED (Sosyal Etki Değerlendirme) raporunun hazırlanması gerektiği konusunda da görüş birliğine vardık ve şu an an onun üzerinde çalışıyoruz.” dedi.

Planlarımızı Kartallılar ile birlikte yaptık

Kartal’da yapılan hizmetlerle ve projelerle halkın içinde olduklarını belirten Başkan Altınok Öz, “Bizler göreve geldiğimizden bu yana Kartal’ın dönüşüm ile ilgili toplantılar yapıyoruz. 2009-2014 arasında bizler plan çalışması yaptık. Kartal Belediyesi olarak planları hak sahipleriyle birlikte yaptık. Planları yaptık, halkı planların içine kattık. Halkla bütünleşmeyen projeler, halk tarafından kabul görülmüyor. Onun için planlarımızı halkla birlikte yaptık.” dedi.

Projelerin anlatılmasının ardından konuklar, TAK KARTAL çalışma ofisine geçip Başkan Altınok Öz’den TAK Kartal hakkında sunum eşliğinde bilgi aldı. Başkan Altınok Öz proje odasında da Etap – 1 Etap-2, Ceviz Meydanı ve Uğur Mumcu Kent Meydanı ile ilgili bilgiler verdi.

Merkez Bankası Kartal’a gelmek istedi

Başkan Op. Dr. Altınok Öz, Kartal’ın kültür ve sanat yolunda yapılan çalışmalarla Anadolu Yakasının merkezi olma konumunda ilerlediklerini belirterek, “2009’da seçildikten sonra Merkez Bankası Bölge Müdürü bana geldi. Merkez Bankası’nı Kartal’da yapmak istediğini söyledi. -Yerimiz yok- dedim. Bunu dememin nedeni, büyük bir kamu binasının akşam 5’ten sonra ışıklarını söndürüp bir karanlık kitle olmasını istemedim. Kartal zaten, kuzeyinde orman, güneyinde deniz. Bir tarafında Pendik, bir tarafında Maltepe. Çok geniş bir alan yok. Biz olan alanı yaşayan bir alan olarak ortaya koymamız lazım. Şimdi ne kadar doğru bir karar aldığımı daha iyi görüyorum.” dedi.

“Kartal Anadolu yakasının kültür ve sanatın merkez olacak”

“Kartal kültür-sanat merkezi olma yönünde ilerliyor ve bunun adımlarını atıyoruz. Bu sene dünyaca ünlü Arjantinli sanatçı Adrian Villar Rojas, eserlerini Kartal’daki hangarda, Kartal Belediyesi’nin sunduğu olanaklarla hazırladı. Kartal Belediyesi olarak katkılarımızdan dolayı 14. İstanbul Bienali’nden de plaket aldık. 25-26 Eylül’de de Kartal Dragos Kazı Alanın’nda Uluslararası Felfesefe konferansında da dünyaca ünlü isimler bir araya gelecek. Aşkın Metafiziği konulu konferansta Alain Badiou, Judith Baso, Volkan Çelebi, Slavoj Zizek ve Ahmet Soysal konuşmacı olarak katılacak. Kartal kültür ve sanatın merkezi olacak.”

Ziyaretin sonunda Başkan Altınok Öz ve Orhan Erinç, TAK Gezici otobüsünü gezdi. Başkan Altınok Öz, TAK Gezici otobüsün, mahalleri dolaşarak fikri olan Kartallıları bir araya getirdiğini, bu şekilde mahallerdeki sorunlara anında müdahale edildiğini ifade etti.

Başkan Altınok Öz, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek Cumhuriyet Gazetesi yazarı Orhan Erinç’e teşekkür etti. Yazar Orhan Erinç ise Başkan Altınok Öz’e çalışmalarında başarılar diledi.