Edirne’de Mülteciler Bekleyişte

Edirne’ye varan Suriyeli sığınmacılar geceyi otoyol kenarında geçirdi

Yunanistan sınırına ulaşmak için Edirne’ye gelen sığınmacılar, geceyi otoyol kenarındaki arazide geçirdi. Edirne Valisi de “Göçmenler 3 gün sonra gitmezse zor kullanacağız” açıklaması yaptı.

Sınıra ulaşmak için Edirne’ye gelen Suriyeli sığınmacılar, geceyi otoyol kenarındaki arazide geçirdi. “Almanya’nın sığınmacı kabul edeceği” söylentisi üzerine sosyal paylaşım siteleri üzerinden organize olarak Edirne’ye gelen sığınmacıların büyük çoğunluğu, otoyol gişelerine birkaç kilometre mesafede beklemeye devam ediyor.

Edirne Valisi ise “Göçmenler 3 gün sonra gitmezse zor kullanacağız” açıklaması yaptı.

2 BİN SURİYELİ EDİRNE’DE
Otoyoldaki 800 kişilik mülteci grubunun yanı sıra şehir otogarı ve kent merkezindeki parkta da yaklaşık 2 bin Suriyeli’nin olduğu belirtildi. Polis ve jandarma ekiplerince dün geceden itibaren otobüslerle geri gönderilenlerin sayısının ise 4 bin 500 olduğu bildirildi.

c7d8aa_picture_20150916_6299389_high

ÇADIR KURDULAR

İstanbul’dan yola çıkarak kente 50 kilometre kala yürüyerek Edirne’ye varan Suriyeli sığınmacıların ilerlemesine izin verilmeyince, yanlarında getirdikleri çadırları kurup geceyi burada geçireceklerini söylediler. Yanlarında çadır getirmeyen diğer Suriyeli kaçaklar ağaçların üzerine bezden gölgelik yapıp kağıt üzerine Arapça isimler yazdılar.

OTOGARDA DA BEKLEYİŞ SÜRÜYOR
Edirne’ye gitmek için Büyük İstanbul Otogarı’na gelen sığınmacıların bekleyişi sürüyor. Aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu yaklaşık 3 bin sığınmacı, geceyi Otogar Camisi avlusunda geçirdi.

Yaklaşık 200 sığınmacı, polisin ikna çabaları sonucu otogardan ayrıldı ancak sığınmacıların büyük bir bölümü cami avlusunun yanındaki alanda beklemeye devam ediyor.

2732aa_picture_20150916_6299395_high

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumları Göster
x
Yorumlar