Büyükbaş ve küçükbaş kurbanlık fiyatları

2019 yılı Kurban Bayramı vatandaşlarda kurban kesme telaşı yarattı. Peki kurbanlık fiyatları bu yıl büyükbaş ve küçükbaş için ne kadar… Haydi fiyatlara bir göz atalım. İstanbul’un dört bir yanında kurban satış merkezleri kuruldu. Vatandaşlar Kurban Bayramı’nda kurban kesme ibadetlerini yerine getirmek üzere “kurban fiyatları” konusunda araştırmalara son sür’at devam ediyor.

Kurban Bayramı’nda bu yıl İstanbul’da yaklaşık 80 bin büyükbaş kurbanlık hayvan ile bir milyon civarında da küçükbaş kurbanlık hayvan kesilmesi bekleniyor. 10 Ağustos’ta Kurban Bayramı arife gününün ardından 11 Ağustos’ta başlayacak olan bayram, 4 gün sürecek. Bayram tatili ise 11-14 Ağustos arası olacak. Arife günü 10 Ağustos Cumartesi gününe denk gelirken Kurban Bayramı’nın 1. günü 11 Ağustos Pazar, 2. günü 12 Ağustos Pazartesi, 3. günü 13 Ağustos Salı ve 4. günü 14 Ağustos Çarşamba günü kutlanacak.

BÜYÜKBAŞ VE KÜÇÜKBAŞ KURBAN FİYATLARI NE KADAR?

Esasında bu yıl için fiyatlar, geçen yıla göre yüzde 15-20 civarında artış kaydetti. Kimi kaynaklar bu artışı düşük gösterse de aslında çok büyük artış oldu. Toplamda küçükbaş kurbanlık hayvanın canlı kilogramı 23 liradan başlayan fiyatlarla işlem görüyor. Bu fiyat büyükbaş canlı kurbanlıkta 26 liradan başlıyor. Fiyatlar bölgesel olarak değişikliğe uğrayabilir.

Kilogram fiyatlarına göre büyükbaş kurbanlık fiyatları 3000 TL, küçükbaş ise 750 TL’den başlıyor. İllere ve canlı ağırlığa göre değişmekle birlikte bu yıl kurban fiyatlarının büyükbaşta 3 bin lira ile 50 bin lira, küçükbaşta ise 750 lira ile 3 bin lira arasında olması bekleniyor. Vatandaşların satın alacakları kurbanın pasaportunu, nakil belgesini görmesi çok önemlidir. Pasaporttaki numarayla kulak küpedeki numara tutuyor mu, ona bakılmalıdır. Canlı ağırlık fiyatının da büyükbaş hayvanlarda kilogram başına 26 lira, küçükbaşta kilogram başına 23 lira olması bekleniyor. Fiyatlar geçen yıla göre yüzde 15-20 oranında arttı.