Kartal’da Kurbanlık Hayvanlar Sağlık Kontrolünden Geçirildi

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala, Kartal Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü tarafından, kurbanlık hayvanlar sağlık kontrolünden geçirildi.
Kartal Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü tarafından kurbanlık hayvanların sağlık taraması yapıldı. Veteriner İşleri Müdürü Mustafa Çoban öncülüğünde gerçekleşen kontrollerde, kurbanlıkların kesim şartlarına uygun olup olmadığı kontrol edildi.
“HAYVANLAR KESİM ÖNCESİ SAĞLIKLI OLMALI”
Kartal Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Mustafa Çoban, kurbanlık hayvanların kesim öncesi nasıl olması gerektiğini şu sözlerle anlattı:
“Kurbanlık olarak satılan hayvanların kulak küpelerinin ve pasaportlarının olması lazım. Aynı zamanda sevk raporlarının da olması lazım. Bu şartları yerine getirmeyen hayvanların satılması yasak. Tüyler uzun ve parlak, çevreye ilgili ve ağız çevresinde bir akıntı olmaması lazım.”
Çoban, kurbanlıkların kesim öncesinde sağlıklı olması gerektiğine dikkat çekerek, “Kartal Belediyesi’nin oluşturduğu kurban pazarını Veteriner Müdürlüğü olarak kontrol için geldik. Burada hayvanların kesim öncesi sağlıklı olmalarına dikkat ediyoruz. Kurban şartlarını taşıyıp, taşımadığını kontrol ediyoruz. Küçükbaş hayvanların 2 yaşını doldurmuş olması lazım. Kurbanlık hayvanların besi durumu, organlardan herhangi birisinin eksik olmaması lazım. Kulaklarının küpesi ve pasaportunun olması lazım. Veteriner sevk ve sağlık raporunun bulunması lazım. Kesim durumlarının veteriner kontrolünde yapılması lazım. Kanama durumu, tüberküloz yönünden kontrol edilmesi lazım” diye konuştu.
“SATIŞLARDA YÜZDE 30 ARTIŞ VAR”
Kartal’da kurbanlık hayvan satıcılığı yapan Erzurumlu Selahattin Topçu ise, “Kurbanlık satmaya her sene Kartal’a geliyoruz. Belediyenin çalışmalarından çok memnunuz. Bu sene satışlarda yüzde 30 artış oldu. Bayrama henüz 8 gün var ve satılmayan 2 hayvanımız kaldı” dedi.
Ayrıca, kurbanlık pazar yerlerinin belediye görevlilerince bayrama kadar ilaçlanacağı belirtildi.