Kartal’da zabıtadan 38 işyeri denetimi

Kartal Belediyesi Zabıta Müdürlüğü Ağustos ayı faaliyet rakamları açıklandı.

Kartal Belediyesi Zabıta Müdürlüğü’nün Ağustos ayı faaliyet bülteni açıklandı. Kartal’da zabıtayı ilgilendiren alanlarda denetim, bilgilendirme ve düzenleme faaliyetlerini özverili bir şekilde yürüten Zabıta Müdürlüğü’nün açıkladığı rakamlara göre Ağustos ayı boyunca 38 işyeri denetlendi. Denetimleri eğitici ve öğretici tutum sergileyerek gerçekleştiren Zabıta Müdürlüğü ekipleri yollara ve sokaklara rastgele bırakılan inşaat atıkları ve hafriyatlar için 7 gün 24 saat boyunca denetimler yaptı. İlçe sınırları dâhilinde bulunan metruk binalar ile ilgili tespitte bulunan ekipler gerekli işlemler için ve İmar Şehircilik Müdürlüğü’ne bilgi verdiler.
Pazar esnafı denetlendi

Haftanın 7 günü semt pazarlarının kurulduğu Kartal’da 12 ayrı semt pazarını denetleyen zabıta ekipleri, nizami etiket kullanmayan, bina ve işyeri girişlerini kapatan, ağaçlara, balkon pencere vs. korkuluklarına ip bağlayan, tezgâh sınırlarını aşan, çöplerini gelişi güzel atan ve bağırarak satış yapan esnaflara uyarıda bulundu.

Gecekonduya geçit yok

İlçe genelindeki inşaatları İmar ve Şehircilik Müdürlüğü teknik elemanları ile birlikte denetleyen Zabıta Müdürlüğü ekipleri İmar Mevzuatına aykırı olarak yapılan yapılaşmaları, İmar Müdürlüğü Teknik elemanları ile birlikte tepsi ederek gerekli yasal işlemleri yaptılar. 775 Sayılı Yasa Kapsamına giren ve halk dilinde gecekondu diye tabir edilen inşaatların kontrolü ile ilgili denetimlere de devam eden Kartal Zabıta Müdürlüğü ekipleri; özellikle Aydos bölgesi kontrol altında tutarak herhangi bir kaçak yapılaşmaya meydan vermedi. Kartal Belediyesi tarafından belirlenen saatler dışında gürültülü şekilde inşaat faaliyeti gösteren şahıs veya şirketlere gerekli uyarı ve ikazlar yapıldı. Araç ve yaya trafiğini engelleyecek şekilde cadde ve sokaklara inşaat malzemesi yığan inşaat firmalarına da gerekli yasal işlem uygulandı.

19 askerin ailesine yardım eli

Kartal Belediyesi’nden asker ailesi maaşı almak için müracaat eden 19 adet ailenin durumu ile ilgili tahkikatı yapan Zabıta Müdürlüğü ekiplerinin hazırladıkları tahkikat formları Sosyal İşler Müdürlüğüne gönderildi.

Gelen şikâyetler değerlendirildi

Ağustos ayı boyunca toplam 359 evrakı kayda alan ve telefon ile gelen 829 şikâyeti sonuçlandıran Zabıta Müdürlüğü Mavi Masa’dan gelen 180 şikayet formu ve 18 adet dilekçe ile ilgili inceleme başlattı. Trafik düzenlemesi ile ilgili faaliyetleri de yürüten zabıta ekipleri araç parkının yasak olduğu caddelerde çalışma yaptı.

Sokak işgallerine denetim

Ruhsat ve Denetim Müdürlüğü tarafından bildirilen ve belediyeden ‘İş Yer Açma ve Çalışma Ruhsatı’ almadan faaliyet gösteren iş yerlerine tebligat yapıldı. Yine belediye sınırları dâhilinde faaliyet gösteren ancak teşhir ve ticari amaçlı malzemeleri iş yerlerinin önüne koymak sureti ile vatandaşların geliş geçişini engelleyenlere de denetim ve gerekli yasal işlemler yapıldı.

Hurda araçlar kaldırıldı

Kartal Belediyesi sınırları içinde özellikle ana arterler başta olmak üzere, alt geçitler gibi halkın yoğun olarak gezip dolaştığı yerlerde seyyar satıcılarla denetim yapan zabıta ekipleri; görüntü kirliliğine neden olan hurda araçları, ilgililerine ulaşılıp gerekli tebligatlar yaprak araçların kendi sahipleri tarafından kaldırılmasını sağladı.

Okul önlerinde önlem alarak öğrencilerin karşıdan karşıya geçmelerini ve trafik düzeni düzenini sağlayan Kartal Zabıta Müdürlüğü ekipleri okul ve çevrelerinde düzenli ve günlük olarak çalışmalarını sürdürüyorlar.

Kartallı Kazım ve Kartal Özgürlük Meydanı’nda yapılan 30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlamalarında özveri ile görev alan Kartal Zabıta Müdürlüğü ekipleri Zafer Yürüyüşü ve çelenk konulması sırasında düzen sağladı olası bir olumsuzluğun önüne geçti.