Kartal’da “AŞKIN METAFİZİĞİ” Konferansı

- Yorumla

Kartal Belediyesi ve MonoKL (Mono Kurgusuz Labirent) Yayınları’nın işbirliği ile 25-26 Eylül tarihlerinde “Aşkın Metafiziği” konulu Uluslararası Felsefe Konferansı düzenlenecek.

Kartal Belediyesi’nin ve Başkan Op. Dr. Altınok Öz’ün öncülüğünde, MonoKL (Mono Kurgusuz Labirent) Yayınları tarafından 25-26 Eylül 2015 tarihlerinde “Aşkın Metafiziği” konulu konferans, Dragos Arkeolojik Kazı Alanı’nda düzenlenecek. Katılımın ücretsiz olduğu konferansa dünyaca ünlü isimler; Alain Badiou, Slavoj Zizek ve Judith Balso konuşmacı olarak katılacak. Konferansta ayrıca, Volkan Çelebi ve Ahmet Soysal konuşmacı ve moderatör olarak yer alacak. “Aşkın Metafiziği” konferansında; aşkın felsefedeki yeri, aşk ve şiir ilişkisi, aşk olayı, aşkın hakikati, aşk düşüncesinin Batı’dan Doğu’ya düşünsel izdüşümleri, kültürel aşk tasavvurları sorgulanıp etkinlik süresince simültane tercüme de yapılacak.

Etkinlikte 25 Eylül Cuma günü, “Aşkın Hakikati”, 26 Eylül Cumartesi günü ise“Aşk Olayı” konulu açık oturum düzenlenecek. Açık oturumlarda; aşk, olay, psikanaliz, tasavvuf, şiir, hakikat gibi temalar işlenecek.

Etkinlikte, siz değerli basın mensubu dostlarımızı da aramızda görmekten büyük memnuniyet duyacağız.
Saygılarımızla;
Kartal Belediyesi
Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

Organizasyon Tarihleri: 25/26 Eylül

Yer: Eski Tekel Sigara Fabrikası, Dragos Arkeolojik Kazı Alanı, Orhantepe Mah. Sahil Yolu, Turgut Özal Bulvarı No:13, Dragos/Kartal

Etkinlik başlangıç ve bitiş saatleri: 15.30 – 21.00

Etkinlik Programı:

25 Eylül Cuma

15.30 – 16.00 (Açılış)

16.00 – 17.30 Badiou (Sunum)

17.30 – 17.50 (Ara)

17.50 – 19.15 Judith Balso (Sunum)

19.15 – 19.30 (Ara)

19.30 – 21.00 Açık Oturum – Aşkın Hakikati – Le verite de l’amour

Ahmet Soysal – Volkan Çelebi – Judith Balso- Alain Badiou

Open Session – Table Ronde – Avaec Badiou, Balso, Çelebi, Soysal

26 Eylül Cumartesi

15.30 – 17.00 Zizek (Sunum)

17.00 – 18.00 Badiou, Zizek, Soysal (Kitap İmzalama)

18.00 – 19.00 Ahmet Soysal (Sunum)

19.00 – 19.20 (Ara)

19.20 – 21.20 Açık Oturum – Aşk Olayı – L’événement de l’amour

Badiou, Zizek, Balso, Soysal, Çelebi

Open Session – Table Ronde – Avaec Badiou, Balso, Çelebi, Soysal, Zizek

21.20 – 21.30 (Kapanış)

Konferansın programı, katılımcıların özgeçmiş bilgileri ve konferans için her iki gün, gidiş ve dönüş olmak üzere (sabah-akşam) Beşiktaş, Kadıköy ve Bostancı’dan kaldırılacak. Servisler ve konferans merkezine ulaşım güzergâhları için;

ask.monokl.net adresine bakabilir ya da remirosmanoglu@monokl.net adresi ile temasa geçebilirsiniz.

Servis ve afiş için iletişim: remirosmanoglu@monokl.net – editor@monokl.net

Web: ask.monokl.net

İletişim: 0 536 483 29 84

KATILIMCILAR HAKKINDA

Alain Badiou

Fransız radikal solunun en önemli düşünürlerinden birisi kabul edilen Alain Badiou, Uluslararası Felsefe Okulu’nda, École Normale Supérieure’de ve European Graduate School’da dersler vermektedir. Felsefenin sanat, aşk, bilim ve politikayı birlikte olanaklı kıldığını savunan Badiou hakikat ve evrensellik kategorilerine bir geri-dönüşü, olay kavramı üzerinden ifade etmektedir. Aldığı matematik eğitiminin fazlasıyla ağırlığını hissettirdiği Badiou’nun felsefi yapıtları Platon, Hegel, Marx, Lacan ve Deleuze gibi filozoflarla köprüler kurmaktadır. Fransa’daki politik yaşama da etkin olarak katılan ve 1968 olaylarını kendi felsefi ve politik kariyeri açısından önemli bir an olarak gören Badiou halen L’Organisation Politique içinde siyasal mücadelesine devam etmektedir. Başlıca yapıtları arasında Théorie du sujet (1982; Özne Teorisi); L’Être et l’événement (1988; Varlık ve Olay); Manifeste pour la philosophie (1989; Felsefe İçin Manifesto); L’Éthique (1993; Etik: Kötülük Kavrayışı Üzerine Bir Deneme); Deleuze: “La clameur de l’Etre (1997; Deleuze: Varlığın Uğultusu) sayılabilir. Monokl’dan Sonlu ve Sonsuz, Heidegger Nazizm Kadınlar, Felsefe İçin Manifesto kitapları yayımlanmış olup Özne Teorisi, Gerçek Mutluluğun Metafiziği ve Ne Yapmalı kitapları yayıma hazırlanmaktadır.

Judith Balso

Judith Balso edebiyat ve şiir alanındaki felsefi çalışmalarıyla tanınmaktadır. European Graduate School’da her yıl şairlerin katılımıyla özel şiir atölyeleri ve çalışmaları düzenlemektedir. Collège international de philosophie’de de dersler vermektedir. Özellikle Fernando Pessoa üstüne yazdığı Le passeur métaphysique (2006), Le Portugal de près: Textes et documents (1976), ve Pessoa (Les conférences du Perroquet) (1991) yapıtlarıyla tanınmaktadır. En son yayımlanan kitabı Affirmation de la poésie (Şiirin Olumlanışı)’dır.

Volkan Çelebi

Monokl Dergisi’nin ve Monokl Yayınları’nın Genel Yayın Yönetmeni. 2006 yılında MonoKL’u (Mono Kurgusuz Labirent) kurdu. Yeditepe Üniversitesi’nde “Levinas ve Me-ontoloji” konulu Yüksek Lisans tezini sundu. Uluslararası Hegel Özel Sayısı (MonoKL, 2008), Uluslararası Levinas Özel Sayısı (2010) ve Nancy ile Karşılaşmalar (2011) özel sayılarının editörüdür. 2013 Ağustos’unda Ahmet Soysal ile birlikte Direnişi Düşünmek: 2013 Taksim Gezi Olayları kitabını hazırlamış ve sunmuştur. Monokl bünyesindeki Minör Akademi’nin de eş-kurucusudur. Paris 8’de Siyaset Felsefesi Doktorası yapmaktadır. Monokl’dan Yaşamak ve Sen adlı kitabı yayıma hazırlanmaktadır.

Ahmet Soysal

Ahmet Soysal, ilk felsefe yazısını, arkadaşlarıyla birlikte kurduğu Beyaz Dergisi’nin 1. sayısında yayınladı (Spinoza, Kurumlar ve Özgürlük, 1982). Türkiye ve Fransa’da çeşitli dergilerde felsefe metinleri, edebiyat ve sanat denemeleri ile çeviriler yayınladı. Yine bu ülkelerde konferanslar verdi. Fenomenolojik doğrultudaki çalışmaları vücut, zaman, yazı temaları ile toplum ve siyaset alanlarını kapsamaktadır. Yayımlanmış on bir kitabının sonuncusu Birlikte ve Başka I ve II’dir. Türkçeye Levinas’ı ilk kez çeviren ve üstüne ilk yazıyı yazan kişidir. Yayınlanan yapıtlarından bazıları: Arzu ve Varlık (Dağlarca’ya Bakışlar), Madde ve Karanlık: Sanatın Durumları ve Felsefe, Eşsiz Olana Yakınlık. Monokl’dan çıkan yapıtları ise: İlke Olarak Yaşam Üstüne Notlar ya da Mini-Etika, Birlikte ve Başka I ve II, İtkisel Mantık, Ruh Sorusu, Uzun Çizgi’dir.

Slavoj Zizek

Doktorasını felsefe ve özellikle de Alman idealist felsefesi konusunda yaptı. 1960’ların sonlarında psikanalize ve Lacan düşüncesine yakın ilgi duyduğu için, 70’lerde Paris’e giderek Jacques Alain-Miller ile birlikte Lacancı psikanaliz alanında çalıştı. Mladen Dolar, Alenka Zupancic ve Renata Salecl gibi isimlerle oluşturduğu Ljubljana ekolü, 90’lardan itibaren Avrupa’nın sol entelektüel çevrelerinde, yeni Hegelci okumalarla etkili olmaya başladı. Zizek, özellikle Hegel’in bu farklı yorumuna eklemlenen Lacan çözümlemeleriyle yeni bir Marksist yorum geliştirdi. Badiou ile birlikte yeni komünist fikre yaşam verenlerin başında görülmektedir. Türkçede yayımlanmış yapıtlarından bazıları: İdeolojinin Yüce Nesnesi (Metis Yayınları), Ahir Zamanlarda Yaşarken (Metis Yayınları), Yamuk Bakmak (Metis Yayınları). Monokl’dan Bedensiz Organlar: Deleuze ve Sonuçları Üstüne, Fantaziler Salgını, Lacan ile Hegel , Olay, Cennette Sorun kitapları yayıma hazırlanmaktadır.

x
Yorumlar