Levent Tüzel’den İlk Açıklama Geldi : Orada bir gün bile durulmaması gerekiyordu

HDP’li bakanların seçim hükümetinden istifasının ardından, bakanlık teklifi yapılan, ancak reddeden HDP’li Tüzel, “En başından beri haklıydım. Orada 1 gün bile durulmaması gerekiyordu” dedi

‘BİR GÜN BİLE DURULMAMALIYDI’

Tüzel, “Arkadaşlarımız iyi sabretti. Daha önceden alınması gereken bir karardı” diyerek sözlerine başladı. “Orada 1 gün bile durmamaları gerekiyordu” diyen Tüzel, seçim hükümetini demokrasi şovuna dönüştüren bir Başbakan’la doğal olarak çalışılamayacağını belirtti. Tüzel, “HDP’den demokrasi, barış adına ve tek adam diktatörlüğüne karşı tutum bekleyenler bu hükümette yer almasını istemiyordu” dedi.

‘ÖZELEŞTİRİ BEKLEMİYORUM’

Cizre’de yaşanan sokağa çıkma yasağı ve 20’yi aşkın sivilin katledilmesiyle kabinedeki HDP’lileri dayanma sınırının sonuna geldiğini düşündüğünü vurgulayan Tüzel, istifa kararından sonra kendisinin Bakanlık teklifini reddettiği için 1 Kasım seçimlerinde aday gösterilmemesine yönelik bir özeleştiri beklemediğini de sözlerine ekledi.

‘HALKLAR VE TARİH DEĞERLENDİRİR’

“Halklar ve tarih önünde bir değerlendirme yapılacaktır.” diyen Tüzel, dün Yenikapı’daki mitingte ‘HDP’yi baraj altında bırakın’ diyen Davutoğlu’yla çalışmanın yanlışlığına değinerek “Ülkeyi yeniden seçime götüren bu irade, HDP’yi baraj altında bırakarak istediğini başarmaya çabalıyor” ifadelerini kullandı.

‘SONUNA KADAR HAKLI OLDUĞUMU BİLİYORDUM’

“Bakanlık teklifini reddettiğimde de şimdi de sonuna kadar haklı olduğumu biliyordum” ifadelerini sözlerine ekleyen Tüzel, “Ancak haklı çıktığım için tabii ki sevinmedim. Yalnızca bu kararla birlikte Türkiye halklarının önü açıldığı için sevinç duyuyorum” dedi.

Can Bursalı – İleri Haber