Şok İddia; İran: İzdihamda 1300’den Fazla Hacı Hayatını Kaybetti

Mina’daki izdihamdan kurtulmayı başaran bir İranlı, Suudi yetkilileri suçladı. Arama kurtarma ekiplerinin olay yerine faciadan iki saat sonra geldiğini anlatan İranlı, “İnsanlar birbirine yardım etti” dedi. İranlı yetkililer ise Suudi Arabaistan’ın açıkladığı ölü sayısının gerçeği yansıtmadığı görüşünde.

İlerihaber / Mina’daki faciadan sağ kurtulan İranlı bir hacı Press TV’ye yaşadıklarını anlattı. Suudi arama kurtarma ekiplerinin izdihamın yaşandığı bölgeye, faciadan iki saat sonra geldiğini iddia eden İranlı hacı, “Kurtarma görevlileri, ki birkaç taneydiler, yaralılarla ilgilenmek yerine hayatını kaybedenlerin cesetlerini toplamaya başladılar” dedi.

Çevredeki diğer hacıların birbirine yardım ettiğini söyleyen İranlı konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bize yardım edecek kimse yoktu. Birkaç tane İranlı hacı duvara tırmanıp diğerlere su şişeleri fırlattı. Diğerleri ise aralarında çocuk ve yaşlıların da olduğu yaralılara yardım etmeye çalıştı. Bu durum ilk yardımın gelene dek iki saat boyunca devam etti.”

İRAN: İZDİHAMDA 1300’DEN FAZLA HACI HAYATINI KAYBETTİ

Kurban Bayramı’nın ilk gününde, yerel saatler 09.00’da Mekke’ye beş kilometre uzaklıktaki Mina’da ‘şeytan taşlama’ sırasında yaşanan izdihamda resmi açıklamaya göre 753 kişi yaşamını yitirdi. Tahran hükümetiyse, Suudi Arabistan’ın gerçek rakamları sakladığını söyleyerek 131’i İranlı 1300’den fazla insanın hayatını kaybettiğini açıkladı.

HAMANEY: SUUDİ ARABİSTAN FACİANIN SORUMLULUĞUNU ÜSTLENMELİ

Öte yandan İran kazanın oluşumundan da Suudi Arabistan’ı suçluyor. Suudi yetkilileri yaşanan facianın sorumluluğunu üstlenmeye çağıran İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, Bu facianın meydana gelmesine neden olan yanlış yönetim ve uygulamalar da gözden uzak tutulmamalıdır” ifadelerini kullandı.

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumları Göster
x
Yorumlar