Samsung 11k ekranlı telefonlar üzerinde çalışıyor

Monitörler, laptoplar veya akıllı telefonlar gibi çoğu elektronik alet halihazırda 1080p ekranları destekliyor ve daha yeni yeni 4K ekranlara yönelmeye başladılar. Samsung ve 13 iş ortağı Güney Kore hükumetinin de desteğiyle mobil cihazların ekran çözünürlüklerini arttırmayı amaçlayan yeni bir proje üzerinde araştırma yapıyor.

Şirket şu anda iş ortaklarıyla beraber 11k çözünürlükte çalışan mobil ekranlar üzerinde çalışıyor. Samsung çalışmanın sonucu olarak 2250ppilik piksel yoğunluklu ekranı olan telefonlar geliştirmeyi planlıyor. Kıyaslama yaparsak şu an bile en iyi telefonlar 500-600ppi değerinde piksel yoğunluğu sunabiliyor.

Peki Samsung henüz 4K’yı bile yeterinde kullanmamışken bu kadar yüksek piksel yoğunluklu telefonlar sunarak ne yapmayı planlıyor, yoksa 4K’yı az mı buluyor? Şirket bu kadar yüksek çözünürlük ile optik ilüzyon görüntüleri elde edebileceklerini ve gözlük gerektirmeden 3D efektleri taklit edebileceklerini savunuyor. Bu teknoloji henüz geliştirme aşamasında ve gerçekleşmesi bir kaç yılı bulabilir. Aynı zamanda bu teknolojinin kullanabilmesi için pil kapasitelerinin de büyük bir geliştirme sürecinden geçmesi gerekiyor. Samsung paralel olarak kendi pillerini geliştirmek üzerine grafen ve slikon kullanarak daha iyi Lityum-İyon bataryalar yaratmanın üzerinde çalışıyor.