İstanbul’da Pazartesi toplu ulaşım 8 saat ücretsiz

beylikduzu metrobus duragi diger duraklardan oldukca farkli.yolcular otobus perona yanastiginda sirayla biniyor. 10 eylul 2014 / sarra atay

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, okulların açılacağı 28 Eylül Pazartesi günü İstanbullulardan toplu taşıma araçlarını kullanmalarını istedi. Okulların açılacağı gün 06.00 – 14.00 saatleri arasında toplu ulaşım araçları ücretsiz olacak.

İstanbul’da okulların açılacağı gün alınacak tedbirler için AKOM’da ilgili tüm birimlerin katılımıyla toplantı yapıldı. Toplantıya, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı birimlerin yanı sıra emniyet müdürlüğü, İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odası ve Umum Servis Araçları Esnaf Odası temsilcileri de katıldı.

Toplu ulaşımda ek seferler konulduğunu belirten Kadir Topbaş, yeni eğitim sezonunda tüm öğrenciler ve öğretmenlere başarılar diledi.

PAZARTESİ ÖNLEMLERİ

Pazartesi günü için alınan önlemler ise şöyle: “Okulların açıldığı gün toplu ulaşım araçları 06:00 -14:00 arasında ücretsiz hizmet verecek. Yol-kazı çalışması yapılmayacak. Kazalar için trafikte çok sayıda çekici hazır bulundurulacak. Trafiğe çıkacak 19 bin 536 okul servisi İSPARK otoparklarından Pazartesi günü saat 14.00’e kadar ücretsiz yararlanacak. Metro, tramvay, metrobüs, otobüs ek seferleri sayesinde 745 bin yolcu toplu ulaşıma yönlendirilecek ve 500 bin aracın trafiğe çıkmaması sağlanacak.

Trafik akışını sağlamak için bin 170 polis görev yapacak. İl Jandarma Komutanlığı Sorumluluk Bölgesi’nde yaklaşık 1.000 personelle (Emniyet, Trafik, Asayiş) görev yapacak. İstanbul genelindeki okullar çevresinde ara sokaklarda 1.000 Zabıta Memuru trafiğin sağlıklı işlemesine yardımcı olacak.”