Zizek’ın ‘Aşk’ konferansına Kartal’da yoğun ilgi

Felsefe dünyasında kendine özel yeri olan, ses getiren çalışmalara imza atan Sloven filozof Slavoj Zizek, Kartal Belediyesi ve MonoKL (Mono Kurgusuz Labirent) Yayınları’nın işbirliği düzenlenen “Aşkın Metafiziği” konulu Uluslararası Felsefe Konferansı yoğun ilgi gördü.
Kartal Belediyesi’nin ve MonoKL (Mono Kurgusuz Labirent) Yayınları tarafından “Aşkın Metafiziği” konulu konferans, Dragos Arkeolojik Kazı Alanı’nda düzenlendi. “Aşkın Metafiziği” konulu konferansın ikinci gününde dünyaca ünlü Alain Badiou, Slavoj Zizek ve Judith Balso konuşmacı olarak katıldı. Felsefe ve sosyoloji öğrencilerinin yoğun ilgi gösterdiği konferansta, Volkan Çelebi ve Ahmet Soysal moderatör olarak yer aldı.
Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz de konferansa katılarak konuşmacıları dinledi. Konferansa katılan katılımcılarla ve gazetecilerle sohbet etti. Konferansın yapıldığı alan olan Kartal Belediyesi Dragos Kazı Alanı ile ilgili katılımcılara ve gazetecilere bilgi verdi. Erken Bizans geç Roma dönemine ait olan hamam, kilise gibi kalıntıların bulunduğunu Brias Sarayı’nın Kartal’da olduğunu anlatarak, kazı çalışmaları hakkında bilgi verdi.
Şahsına özgü bir materyalizmin savunucusu olan Slavoj Zizek, konferansta aşkın felsefi ve sosyolojik boyutunu anlattı. Yurt dışında birçok büyük üniversite öğrencilerine satılan sex antlaşmasını eleştiren Zizek, yapılan anlaşmanın bireyleri ne kadar dar kalıplara sığdırmaya çalıştığını ve aşkın daha soyutlaştırmaya çalıştığını ifade etti. Zizek; “Özellikle de Amerika’da ne söylerseniz söyleyin, kolayca saldırgan, seksist, ırkçı ilan edilebiliyorsunuz. Batı’da, ideolojik olarak giderek daha kontrollü hale gelen bir toplumda yaşıyoruz. Şunu söylüyorum, bir örnek vereceğim, tam bir delilik örneği; Birkaç ay önce California ve New York eyaletleri bir kanun çıkardı: Öğrenci, devlet memuru iki kişi eğer birliktelik istiyorsa bunu kamu önünde beyan edip, bunun karşılıklı bir özgür eylem olduğunu ilan etmek zorunda. Şimdi formlar dağıtıyorlar. Doldurup imza atıyorsunuz.”dedi.
Hegelci analize ihtiyaç olduğunu belirten Zizek şöyle devam etti: “Politik doğruculuğa tam da bu yüzden hep karşı oldum. Siyah denmez, Afro-Amerikalı diyeceksiniz. İşte Hegel bunlara hep gülerdi: Müsamahakar ve hedonist bir toplumdasınız ve sonuçta elinizde olan bir dizi düzenleme. Yani, bence bizim daha çok Hegelci analize ihtiyacımız var. Bir örnek daha var. Bugün Batı’da her türden tacize karşı çok hassasız. Bazı Amerikan üniversitelerinde bir talep var, klasik eserler için de geçerli olmak üzere, her bir sanat eserinin üzerine “tetikleyici” uyarısı konması isteniyor. Columbia’da bir olay oluyor. Metamorphosis’in bir okuması yapılacak ve içinde şiddetli bir seks sahnesi var. Kadın bunun onu travmatize ettiğini söylemekte. Yani bir kitap üzerine çalışacaksınız, bu kitabın üzerinde bir işaret olması gerekiyor: “İçinde şiddetli cinsellik var, hassassanız okumayın.” Topyekün kontrol bu. Hegel bu paradokslara gülerdi. Müslümanlar ve Hıristiyanlar aynı anda Avrupa Birliği’ne din eleştirisinin nefret suçu kategorisine alınması yönünde talepte bulunuyor. Saldıramaz, dalga geçemez ya da saldırgan herhangi bir uyarıda bulunamazsınız.” diye konuştu.
Konferansta Slavoj Zizek, Alain Badiou, Judith Balso, Volkan Çelebi ve Ahmet Soysal, tarafından ‘Aşk olayı’ üzerine açık oturum yapıldı. Açık oturumda Kartal Belediyesi Dragos Arkeolojik Kazı Alanı’nı dolduran öğrenciler soru cevap bölümüyle ‘aşk olayı’ üzerine fikir alış verişinde bulundular. Konferansın sonunda ise ünlü düşünür Slavoj Zizek kaleme aldığı kitapları imzaladı.