Aspendos’a ‘mutfak mermeri’yle restorasyon

Dünyanın en önemli kültürel varlıklarından Aspendos Antik Tiyatrosu’ndaki basamaklar ve oturaklar orjinal koyu gri yerine beyaz mermer kullanılarak restore edildi.

Antalya’nın Serik ilçesindeki antk Aspendos tiyatrosu, restorasyon için aylardır kapalı tutulmuştu. Antalya Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen restorasyon sonrası tiyatronun hali tepkilere yol açtı.

UNESCO Dünya Miras Listesi’ne aday olan antik tiyatroda kullanılan döşeme taşlarının mutfak mermerine benzemesi yeni bir restorasyon faciası olarak değerlendirildi.

“ÇOK ÜZÜCÜ”

Diken’de yer alan habere göre Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz, Aspendos’taki restorasyonu gördüğünde çok üzüldüğünü belirterek son zamanlarda ülkemizde restorasyon faciaları yaşandığını, hatta bunların birkaçının, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın müdahalesiyle elden geçirildiğini kaydetti.

Yavuz, “Tabi ki bunlara müdahil olunuyor, birtakım düzeltmeler oluyor ama Aspendos’ta yaşadığımız da çok üzücü” dedi.

Aspendos’taki tadilatta oturak yerleri ve merdivenlerin beyaz, mutfak mermeri tarzında kaplandığını kaydeden Yavuz sözlerini şöyle sürdürdü: “Aspendos’un taşının rengi koyu ve açık gri. Tabii ki bunu bilim adamları ve işinin ehli kişiler daha iyi bilecektir ama bir izleyici, turizmci ve kokartlı bir rehber olarak şunu söyleyebilirim; girdiğiniz anda restore edilen yerin göze çarpmaması gerekir. Zaten restorasyonda amaç budur. Siz oraya gittiğinizde zaten direkt o bembeyaz mermerleri görüyorsunuz ki çok can sıkıcı. Tiyatronun resmini bize vermeyen bir görünüm çiziyor. O yüzden çok üzücü buldum.”

“O basamaklar yokken tiyatronun görünümü çok daha iyiydi” diyen Yavuz, ortaya çıkan manzarayı ‘çok zavallı bir görünüm’ diye niteledi.