Kartal İlçe Milli Eğitim Müdürü Harun Tüysüz, şube ve okul müdürleri Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’ü makamında ziyaret etti

Kartal İlçe Milli Eğitim Müdürü Harun Tüysüz, şube ve okul müdürleri Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’ü makamında ziyaret etti. Ziyarette; Kartal İlçe Milli Eğitim Müdürü Harun Tüysüz, şube ve okul müdürleri, Kartal Belediyesi olarak eğitime verdikleri destekten dolayı Başkan Altınok Öz’e teşekkür etti.

“Çocuklar ceviz yemeli”

İlkokul öğrencilerinin de yer aldığı ziyarette, çocuklara ceviz ikram ederek insan sağlığına faydalarını anlatan Başkan Altınok Öz: “Ceviz beyne benzer. Çocuklarda zekâ gelişiminde önemli bir yere sahiptir. İleri yaşlarda ise hafızayı güçlendirir. Çocuklar ceviz yemeli. Ceviz ağacı, karbon siyanür gazı ürettiğinden altında oturulmaz. Ağacın altından rüzgâr esiyorsa oturulur. Anadolu’da cevizin en yoğun ve meşhur olduğu yerler, Ermenilerin yoğun yaşadığı yerlerdir. En kaliteli ceviz “Çatak” cevizidir. “dedi.

“Satranç, çocuğun zekâ ve kabiliyetini geliştirir”

Okullarda çocuklara satranç öğretilmesi ve satranç turnuvaları düzenlenmesi gerektiğine işaret eden Başkan Altınok Öz, satranç turnuvası düzenleyen okullara destek veremeye hazır olduklarını ifade ederek şöyle devam etti: “Satranç, çocuklara stratejik düşünme becerisi ve yapacağı hamleyi önceden belirleyebilme yetisi kazandırıyor. Satranç oynayan çocuk, rakibinin hamlelerini izleyerek hamlelere karşı hamle geliştiriyor. Bu da çocuğun zekâsını ve kabiliyetini geliştiriyor. Bizlere beyni çalışan insanlar lazım. Satranç beyni çalıştıran bir spordur” dedi.

Başkan Altınok Öz Skolyoz’u (Omurilik Eğriliğini) Anlattı

Sınıflara çıkarak öğrencilerle sohbet eden Başkan Altınok Öz, buluğ çağındaki çocuklarda sıkça rastlanan “Skolyoz” (Omurilik Eğriliği) hakkında da bilgi vererek şöyle konuştu: “Skolyoz, yani omurilik eğriliğinin tespitini, İspirtolu bir kalemle hemşireler ve okullarda öğretmenler de yapabilir. Boyun altından itibaren parmak ucuyla omurgaların çıkıntıları tespit edilip bu bölgelere nokta koyularak bu noktalar arasında aralık tespit edilmesi durumunda çocuk doktora yönlendirilebilir. Skolyozun tespiti son derece basittir. Erken tespit edilirse tedavi de kolay olur. 30 dereceyi aşmış, ileri derecede skolyoz teşhis edilirse, mutlaka ameliyat olmalı. Ameliyatta iki taraflı demir çubuklar konularak düzeltilmesi sağlanabiliyor. İleri derecede skolyoz ameliyatı ise ağır ve büyük bir ameliyattır.” dedi.
Çocuk Ağız Diş Sağlığı Merkezi’ni Kurduk

Başkan Op. Dr. Altınok Öz, çocuklarda ağız ve diş sağlığına değinerek şöyle konuştu: “Ağız ve diş sağlığı çok önemlidir. Diş sağlığı problemlerini ortadan kaldırmalıyız. Çocukların yaşadığı kimi deneyimler var ki, ağız ve diş sağlığının ne kadar önemli olduğunu ortaya koymaktadır. Örneğin diş sorunu yaşayan bir çocuk, diş tedavisi için bir süre ağzında aparatla yaşamak zorundadır. Arkadaşlarının bakışları çocuğun psikolojisini bozar. O nedenle erken teşhis ve tedavi önemlidir. Çocuk yaşta müdahale etmek önemlidir. Eğer müdahale edilmezse, sorunlar çıkar. Çene yapısı değişir, damak değişik bir şekilde form alır, damak burun tabanına baskı yaptığı için nefes alamaz ve konsantrasyon bozukluğu yaşar. Ortodonti tedavi de maliyetli olduğundan önceden tespit edip önlem almak önemlidir.“

Ziyaret sırasında makam odasında bulunan ‘bardız halısı’ hakkında bilgiler veren Başkan Altınok Öz, el emeği, göz nuru Bardız halılarının nasıl ilmek ilmek örüldüğünü ve desenlerinin hangi anlamlara geldiğini de en ince detaylarına kadar anlattı.

Sosyal ve kültürel projelerinden bahseden Başkan Altınok Öz, Kapadokya Kartal Hotel’in sadece turistik bir tesis olmadığını vurgulayarak, “Bu bölge Hıristiyanlığın dünyaya yayılma merkeziydi. Kan dökülmeden İslamlaştı ve Türkleşti. Bunu sağlayan, Hacı Bektaş-ı Veli’dir, Şeyh Edebali’dir, Yunus Emre’dir, Ahi Evran’dır, Balım Sultan’dır, Mevlana’dır. Hasan Dağı ile Erciyes arasında kalan Kapadokya’nın kültürünü tanımayan, ülkenin tarihine doğru teşhis koyamaz. Ülkenin geleceğini görme hususunda doğru yöntem şansına sahip olamaz. Ezoterik felsefenin temelinin, yerli hemşehrilerimiz tarafından bilinmesi, algılanması, tanıtılması ve her şeyden önemlisi içselleştirilmesi gerekmektedir. Bu düşünceyle Kapadokya Kartal Hotel’i halkımızın hizmetine açtık. Düzenlediğimiz kültür gezileri ile Kartallıları otelimizde ağırlayarak bölgeyi ve kültürü tanımalarını sağlıyoruz.” diye konuştu.

Başkan Altınok Öz Projeleri Anlattı

Ziyarette Başkan Altınok Öz, Kartal’da hayata geçirdiği projeleri paylaştı. Ceviz Meydanı, Uğur Mumcu Meydanı ile Etap – 1 ve 2’yi anlattı. Ardından Tasarım Araştırma Katılım ‘TAK KARTAL’ çalışma ofisine geçen Başkan Altınok Öz ve misafirleri, buradaki çalışmaları izledi. Ziyaretin sonunda ise Kartal ilçe Milli Eğitim Müdürü Harun Tüysüz, şube ve okul müdürleri Başkan Altınok Öz’e çalışmalarında başarılar diledi. Başkan Altınok Öz de ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek kendilerine teşekkür etti.