Boğazın suyu neden renk değiştirdi

İstanbul Boğaz’ındaki suyun rengi, bir gecede yeşile döndü. Boğaz’daki suyun renk değiştirmesi vatandaşlar arasında şaşkınlığa neden oldu. Uzmanlar bu durumu, denizdeki ‘plankton’ denilen canlıların bazı dönemler çoğalmasına bağlıyor.

CIHAN | İSTANBUL Bir gün öncesine göre gözle görülebilir değişim yaşayan suyun yağışlar ve akıntılar nedeniyle değişmiş olabileceği belirtiliyor. Sabah saatlerinde Üsküdar sahiline gelerek balık tutmaya çalışan vatandaşlar da gördükleri manzara karşısında şaşkınlıklarını saklayamadı. Suyun renk değiştirdiğini söyleyen bir balıkçı, “Ben dün de buradaydım. Suyun rengi böyle değildi. Şimdi tamamen değişmiş. Herhalde yağışlardan kaynaklanıyor.” dedi.

Başka bir vatandaş da, “Bir günde su tamamen değişmiş. Rüzgar ve akıntılar var. Ondan kaynaklanmış olabilir. Ama su halen çok sıcak, çok ilginç.” şeklinde konuştu.

BİLİM ADAMLARI AÇIKLIYOR

Bu arada Türkiye gibi ılıman iklim kuşağına sahip sularda yılın iki döneminde renk değişimlerinin yaşanabileceğini belirten uzmanlar, bunun ana sebebi sudaki ‘plankton’ denilen canlıların bu dönemlerde çoğalmasını gösteriyor. Bilim insanları, planktonların aşırı çoğalması sonucu deniz suyunun yeşil, mavi ve kahverengine bürünebileceğini haber vererek üç neden üzerinde duruyor. Uzmanlar, bu nedenleri söyle sıralıyor: “Birincisi, denizlerdeki yüzey dip suları, bu dönemlerde rüzgarın ve fırtınaların etkisiyle karışarak derin sularda bulunan besin tuzlarını yüzeye çıkarması. İkincisi, sıcaklık artışı nedeniyle denizlerin ısınması. Üçüncüsü de, ışığın optimum düzeyde olması.”

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumları Göster
x
Yorumlar