ÇYDD’den Ergenekon Davasına İlişkin Basın Açıklaması

- Yorumlar

13 Nisan 2009 günü eşzamanlı olarak ÇYDD Genel Başkanı Prof. Dr. Türkan
Saylan’ın ve Yönetim Kurulu üyelerinin evlerine yapılan polis baskını ve gözaltına alma olayı, ÇYDD Genel Merkezine ve birçok şubesine yapılan baskınlarla devam etti. Polis – yargı işbirliğiyle yapılan bu acımasız, hoyrat ve haksız muamele ÇYDD’nin üç değerli yöneticisine karşı özel yetkili mahkemede dava açılasıyla devam etti. İsnat edilen suç; Ergenekon Silahlı Terör Örgütü’ne üye olmaktı.
Dernek merkezinden toplanan hard disklerin açılarak içine suç oluşturacak Türkan Saylan’ı ve Derneği itibarsızlaştıracak sahte deliller yerleştirilmişti. İddianamede yüklenen suçlar bu sahte delillere ve polis raporlarına dayandırılmıştı.
Uzman bilirkişi firmalarından güçlükle alabildiğimiz raporlar bizi doğruluyordu. Kadıköy Şubemizden alınan hard diskin açılarak içine suç oluşturacak yeni vakaların yerleştirildiği ve tekrar kapatıldığı bilimsel yol ile anlatılıyordu.
Raporları mahkemeye sunduk. Özel yetkili mahkemeler kaldırıldıktan sonra dava
tekrar görüldü ve bugün sonuçlandı.
Sayın Savcı, Poyrazköy davası ile birleştirilen ÇYDD ve ÇEV davalarının bütün sanıkları için beraat kararı istedi. Kaybolan adalet duygumuzu yeniden güçlendirdiği için Sn. Savcıya teşekkür ediyorum. Duruşma günü olan 2 Ekim 2015’i tarihi bir gün olarak değerlendiriyorum. Türkiye’de yargının ve ÇYDD’nin tarihine şanlı bir not düştü. İstanbul Anadolu Yakası 5. Ağır Ceza Mahkemesi bugün bütün sanıklar için
beraat kararı verdi. Karar bizlere “Türkiye’de hakimler varmış” dedirtti. Prof. Dr. Filiz Meriçli, Prof. Dr. Ayşe Yüksel ve Avukat Nur Gerçel’i kutluyorum.
Eğitimli bir toplum oluşturmak ve Cumhuriyetin temel değerlerini korumaktan başka bir amaç ve eylemi olmayan bir derneğin terörist olarak suçlanması ve üç yöneticinin 15 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması talebi diğer benzer davalar gibi Atatürk’e ve Türkiye Cumhuriyeti’ne karşı kurulmuş bir tuzaktı.
Bir devlet kurumunun vatandaşını, cezalandırmak için sahte deliller üretmesini ve bunun için özel yetkili mahkemeler kurmasını kabul etmek mümkün değildir. Biz devletin vatandaşını korumak için var olduğunu öğrenmiş ve öğrencilerimize öğretmiştik. Düzmece deliller ve kurmaca mahkemelerle yıllarca yurttaşlarına eziyet eden cemaat – iktidar işbirliği, maalesef toplumun adalete ve devlete olan güvenini+
bitirdi.
Prof. Dr. Filiz Meriçli, Prof. Dr. Ayşe Yüksel ve Avukat Nur Gerçel arkadaşlarımızın yaşadıkları karanlık, acılı yıllarının hesabını kim verecek? Bu işin suçlusunu aramak benim hakkım. ÇYDD’nin uğradığı zararları tazmin edecek bir kurum arıyorum.
Saygılarımla.
Prof. Dr. Aysel ÇELİKEL ÇYDD Genel Başkanı

x