Kartal Milli Eğitim’den Türkiye’de Bir İlk: Yetenek Haritası ve Akademisi

- Yorumlar

“Yeteneksiz çocuk yoktur, yeteneği keşfedilmemiş çocuk vardır” anlayışıyla Kartal Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından projelendirilen Türkiye’nin ilk devlet okulları “Yetenek Haritası ve Akademisi-KARYAP”ın ilk aşaması tamamlandı.

Kartal Milli Eğitim Müdürü Harun Tüysüz başkanlığında, Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Oktay Aydın danışmanlığında ve Kartal Rehberlik ve Araştırma Merkezi koordinatörlüğünde yürütülen önemli projenin ilk aşaması olan; ‘Yetenek Haritası Analizi’ modülünün tamamlanması dolayısıyla Kartal Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından özel bir bilgilendirme ve kutlama etkinliği düzenlendi.

Kartal Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde 7 Ekim Salı günü gerçekleşen etkinliğin açılış konuşmasını yapan Kartal Milli Eğitim Müdürü Harun Tüysüz, Türkiye’nin ilk devlet okulları yetenek haritası çalışmasını gerçekleştirmiş olmanın gururu ve mutluluğu içerisinde olduklarını söyleyerek, Marmara Üniversitesi danışmanlığında ve Kartal Rehberlik ve Araştırma Merkezi koordinatörlüğünde yapılan tarama çalışmaları sonucunda, anaokulundan liseye, 30 bin öğrenciye ulaşıldığını ve hazırlanan eğilim ve yetenek raporlarının okulların rehberlik servislerine ve karnelerle birlikte velilere iletilmiş bulunduğunu bildirdi.

Ülkemizin en önemli kaynağı olan insan kaynağının yeteneklere göre doğru şekilde yönlendirilmesinin, en üst düzeyde verim alacak şekilde doğru alanlara kanalize edilmesinin başarılı, sağlıklı, mutlu bir ülke geleceği açısından büyük önem taşıdığını ifade eden Kartal Milli Eğitim Müdürü, projenin bu amaca hizmet edecek önemli bir çalışma olduğunu belirtti. Harun Tüysüz, sıranın, ikinci aşama olan eğitim aşamasına geldiğini söyleyerek, farklı yeteneklere göre oluşturulacak atölyelerin yanı sıra, İstanbul Anadolu Yakasının 2. Bilim Sanat Merkezi-BİLSEM’in Kartal’da açılacağı müjdesini verdi.

x