Ankara’da barış mitingi öncesinde patlama

- Yorumlar

Ankara’da binlerce kişi DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin öncülüğünde bugün “Savaşa İnat, Barış Hemen Şimdi” sloganıyla Emek, Barış ve Demokrasi mitingi için buluştu.

Barış mitingi başlamadan Ankara’da peş peşe iki patlama meydana geldi. Bölgede en az 30 ölü bulunuyor.

Haziran Hareketi’nden yapılan ilk açıklamada, “Barış diyenlerin üzerine bomba attılar” denildi.

Ambulansların gecikmesi sebebiyle yurttaşlar yaralıları kendi imkanlarıyla taşıyor…

Screenshot_1

Arzu Çerkezoğlu ‘ndan patlamayla ilgili şoke eden iddia
DİSK’ten patlamayla ilgili şoke eden iddia: Doğrudan polis tarafından yapılan bir saldırı bu, çok açık

arz

Bölgede bulunan DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu IMCtv canlı yayına bağlanarak açıklamalarda bulundu:

Kortejler toplanırken 2 büyük patlama oldu. Müthiş bir coşku vardı burada. Ama görüyoruz ki buna tahammül edemeyenler engellemeye çalışıyor. Ses bombası olduğu söylendi ama yaralılarımız var. Doğrudan polis tarafından yapılan bir saldırıdır bu, çok açık.

Kılıçdaroğlu’ndan patlama sonrası ilk açıklama: Özel suçlama yapmak istemiyom ama…
Kılıçdaroğlu’ndan Ankara’daki patlama sonrası ilk açıklama: Özel suçlama yapmak istemiyom ama Türkiye böyle mi yönetilmeli?

kılıc

Kılıçdardaoğlu’ndan ilk açıklama:

Türkiye böyle bir tabloyu haketmiyor, yazık günah bu ülkeye hepimizin siyasi görüşü ne olursa olsun terörü lanetlemesi lazım. Türkiye’ye böyle bir tabloyu yaşatmaya kimsenin gücü yetmez. Üzgünüm, üzüntülüyüm. Bugün bütün programımızı iptal ediyoruz.

Arzu Çerkezoğlu’ndan bilgiler aldım. Ölü sayısını buradan söylemek istemiyorum ama çok vahim bir tablodan bahsediliyor.. 2 canlı bombadan söz ediliyor. Özel suçlama yapmak istemiyom ama Türkiye böyle mi yönetilmeli? Ne derdimiz var bizim. Neden gencecik insanlarımız teröre kurban gitsinler.

Selahattin Demirtaş: ‘Bilanço çok ağır’

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın düzenleyeceği basın toplantısı öncesi Ankara’daki patlama haberi gelince HDP İstanbul İl binası boşaltıldı. Demirtaş yaptığı açıklamada, ‘Saldırı, Diyarbakır ve Suruç’un tıpa tıp benzeri ve devamı. Bilanço çok ağır” dedi.

demı

Gazeteciler ve çalışanlar dışarı çıkarılarak partililer tarafından binada arama yapıldı. Aramanın tamamlanmasından sonra Demirtaş binaya geldi. Tekrar içeri alınan gazeteciler ve katılanların üzerleri arandı.

‘DİYARBAKIR VE SURUÇ’UN TIPA TIP BENZERİ’

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Ankara’daki patlamayla ilgili, “Çok büyük katliamla karşılaştık. Vahşice barbarca bir saldırı gerçekleşti. Diyarbakır ve Suruç’un tıpa tıp benzeri ve devamı. Bilanço çok ağır” dedi.

İçişleri Bakanlığı
Ankara Tren Garı kavşağında meydana gelen terör saldırısında 30 ölü, 126 yaralı var. Patlamaya canlı bombanın neden olduğu iddia ediliyor.

31801859

Öğle saatlerinde yapılacak ‘Emek, Barış, Demokrasi’ mitinginin toplanma yeri olan Ankara Tren Garı önünde saat 10.04’te patlama meydana geldi. İçişleri Bakanlığı’nın açıklamasına göre patlamada 30 kişi öldü, 126 kişi de yaralandı. Bölgede canlı bombanın patlatıldığı iddia ediliyor..

ayrıntılar gelecek..

x