Bir Patlamanın Anlatılmayan Anatomisi

- Yorumlar

Patlayıcı madde infilakında sadece insanlar ölmez. kollar bacaklar kopar. gözler kör olur. işitme kayıpları, süregen ve geçici hafıza kayıpları ve travmalar da olur. 1 tnt gücündeki patlamada bile 350- 400 metre kare çevredeki bütün kuşlar ciğerleri patlayarak ölür. aynı etki patlamaya 100 -200 metre yakındaki sokak kedi ve köpeklerinede olur. etrafta kırılan camını bile değiştirecek parası olmadığı için kaç gece soğukta yatacak evler olur.

Patlamanın ilk blast etkisi ses hızındadır. patlamaya yakınlık oranınca ilk önce akciğer, dalak, bağırsak, östeki borusu gibi içinde basınç olan organlar patlar. sonra yaklaşık 3000 derece alevi ile sizi kavurur. en son şarapnel -parça etkisiyle yaralar. bütün bunlar saniyenin yarısında olur.

Terörizm amaçlı bir patlamadan sonra en çok ölen insan sayısından bahsedilir. ancak asıl etkisi ölü sayısından çok arkada kalanlarda görülür. patlama ile ölenlerin yakınlarındaki travmalar, patlamadan sağ yada yaralı çıkmış insanların o can pazarında parçalanmış insanları gördüğünde yaşadığı travmalar, hayat boyu ruhi ve bedensel sakat kalanlardan kimse bahsetmez. hele o kadar insanın öldüğü bir bombalamada sokakta kaç kuş kedi köpek öldü kimse saymaz…

ancak bir patlamanın kimsenin bahsetmediği gerçeğinde bunlarda vardır. kolu kopmuş 15 yaşında bir kızdan kime ne? kaç kuş mu ölmüş? … otopsi için patlamada parçalanmış çocukları morgda elimizde iğne iplikle birleştirirken ne hissederiz kimse bilmez… televizyonda sadece ölü yaralı sayısı duyarsınız ki o da yalan dolandır.

En çok size anlatılmayan detaylara bakın. asıl bomba o detaylarda saklı.

Dr. Joseph Erdem
Adli Tabip
Kriminal Psikiyatri & Klinik Psikoloji Uzmanı

x