Tek İstekleri BARIŞTI!

- Yorumlar

Yurdun dört bir yanından kafileler halinde gelmişlerdi. Tek ses olup, ‘Savaşa inat barış’ diyeceklerdi. Kalleş elerin çektiği pimler, hayallerinin sonu oldu. 95 yaşam çifte bombayla soldu…

Kimi daha önlerinde yaşayacak koskoca bir hayatı olan gencecik çocuklardı, kimi idealleri peşinde koşan sendika veya STK yöneticileri… Hepsinin ortak talebi barıştı. Bu yüzden Türkiye’nin birçok ilinden toplanıp başkente geldiler. Sıhhiye Meydanı’nda ‘İnadına barış, inadına demokrasi’ diye sesleneceklerdi. Ancak kalleş bombalar, daha meydana gidemeden nefeslerini kesti. 95 can, korkunç bir patlamayla yitip gitti.

Çukurova’dan 7 kişi

İkiz patlama, tüm Türkiye’nin olduğu gibi Çukurova’nın da yüreğine ateş düşürdü. “Barış, Emek, Demokrasi’ mitingi için günler öncesinden hazırlanan Mersin ve Adana’daki sivil toplum kuruluşları Ankara’ya 25 otobüs kaldırmıştı. 400 kişinin katıldığı miting için hareket yeri olarak Adana belirlendi ve yola Cuma akşamı çıkıldı. HaberSen’nin önünden otobüsler kalkmadan önce ise hatıra fotoğrafları çekildi. Yolculuk sırasında otobüs içinde çekilen fotoğraflar da sosyal medyadan paylaşıldı.

image

25 otobüs gelmişlerdi

Adana’dan hareket eden 25 otobüsten oluşan konvoy Ankara Garı’na sabah erken saatlerde ulaştı. Ancak saatler 10:40’ü gösterdiğinde büyük bir bomba ile kulaklar çınladı. Ardından patlayan ikinci bomba ise Ankara’yı kana buladı. Bu patlamalarda ise ilk belirlemelere göre Çukurova’dan gelen 7 kişi hayatını kaybetti. Haber-sen Şube Sekreteri Ahmet Aydoğan, Adana’dan hareket eden kafilelerden hala haber alamadıklarını, üyelerinden, Gülhan Elmascan, Yılmaz Elmascan, Elif Kanlıoğlu, Didem Parlak, Şebnem Yurtman, Metin Peşmen ve Hacı Mehmet Şah’ın acı haberi geldi.

image

Kollarında can verdi

Ankara’daki patlamada hayatını kaybedenlerden Çukurova Üniversitesi öğrencisi Dilan Sarıkaya 22 yaşındaydı. Korkunç patlamada, arkadaşının kollarında son nefesini verdi.

image

Doğduğu gün öldü

Amasya’dan mitinge katılmak üzere gittiği Ankara’da bombalı saldırıda yaşamanı yitiren iki çocuk babası 53 yaşındaki Metin Kürkçü’nün dün doğum günüydü. Amasya’nın Merzifon İlçesi’nde oturan evli iki çocuk babası emekli Metin Kürkçü, Ankara’da düzenlenen barış mitingine destek vermek için 18 arkadaşıyla birlikte otobüsle Ankara’ya gitmişti.

image

1 yıllık evliydiler

Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) üyesi ve makinist Yılmaz Elmascan ve 1 yıl önce evlendiği Eğitim Sen üyesi eşi öğretmen Gülhan Karlı Elmascan patlamada birlikte can verdi.

image

Cumartesi annesiydi…

Hayatını kaybedenlerden biri de Meryem ana olarak bilinen ‘Cumartesi Anneleri’nden Meryem Bulut oldu.

image

Ölüm de ayıramadı

Şebnem Yurtman (19) ve Elif Kanlıoğlu (20) çok yakın arkadaştı. İkisi de Mersin Üniversitesi’nde okuyordu. Şebnem, Kimya Mühendisliği öğrencisiydi ve Mersin EMEP Gençliği üyesiydi. Elif ise Yabancı Diller Yüksekokulu’na gidiyordu. Birbirlerinden hiç ayrılmayan genç kızlar, ölüme de beraber gitti.

image

Pir Sultan’ın gülen yüzüydü

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği yönetim kurulu üyesi 3 çocuk babası Metin Peşmen de Ankara’daki patlamada hayatını kaybetti.

image

Biri öldü, diğeri yaralı

Mitinge Antalya’dan katılan Emek Partisi Genel Yönetim Kurulu (GYK) üyesi 30 yaşındaki Korkmaz Tedik (solda) hayatını kaybetti. Yakın arkadaşı Emek Parti Antalya İl Başkanı Hasan Alkan ile eşi Pınar Alkan’ın da yaralandığı öğrenildi.

image

19 yaşındaydı

Gaziantep EMEP Gençlik örgütü üyesi olan Ali Deniz Uzatmaz 19 yaşındaydı.

x