Tarihi adayı Maltepe aydınlatacak

- Yorumlar

Vordonosi Adası, Maltepe Belediyesi’nin desteklediği keşif ekibi tarafından görüntülenecek.

İstanbul’un Prens Adaları’ndan biri olarak nitelendirilen, Dragos ile Küçükyalı arasında ilçe kıyılarının 300 metre açığında bulunan ve birçok arkeolojik eser barındıran tarihi Vordonosi Adası, Maltepe Belediyesi’nin desteklediği keşif ekibi tarafından görüntülenecek.

Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’ın da katılacağı keşifle, bin yıl önce meydana gelen büyük İstanbul depremi sonrasında sular altında kaldığı belirlenen ve üzerindeki manastır kalıntılarıyla dünyadaki önemli doğal yapılardan biri olarak kabul edilen adanın, dalış turizmine açılması ve doğal güzelliklerinin tanıtılması amaçlanıyor.

e7101fd1072d3c0e_480x270

Bizanslıların “Küçük Ada”, Osmanlıların “Batık Manastır Kayalıkları” ve denizcilerin de “Bostancı Kayalıkları” adını verdiği Vordonisi, efsaneleşmiş sözlü tarihe göre, üzerinde bulunan manastır ve rahipleriyle battığı biliniyor. Büyükada, Heybeli, Burgaz, Kınalı, Sedef, Tavşan, Kaşık, Sivri ve Yassı adaları içinde barındıran Prens Adaları’ndan onuncusu olduğu belirlenen ve 1010 yılında meydana gelen depremde sular altında kalan Vordonisi, Doğu Roma İmparatorluğu döneminde Patrik İgnazius’un yaptırdığı manastırla tanınıyor.

x