Doğu Karadenizliler Kültür Derneği açıldı

- Yorumlar

Kartal Doğu Karadenizliler Kültür Derneği’nin açılışı yapıldı. Cevizli Saraylar Caddesi’nde bulunan Doğu Karadenizliler Kültür Derneği’nin açılışı yapıldı.

Dernek Başkanı Necmi Kurt: “Burası Karadeniz kültürünün yaşatılacağı bir mekan olacak”

Açılış öncesinde konuşan Doğu Karadenizliler Kültür Derneği Başkanı Doç. Dr. Necmi Kurt, “Bu mekan, 3 katlı. 1. katını lokal olarak kullanacağız. 2. katını Karadeniz kültürüne katkı sağlayacak yöneticileri, kadın kolları ve gençlik kolları, 3. katını da yönetim katı olarak kullanacağız. Derneğin arka kısmında ise Karadeniz kültürünü anlatacağımız, içinde Karadenizin horonu, kemençesi, davulu, zurnasının olduğu eğitim ve öğretim alanı olarak kullanacağız. Burası Karadeniz kültürünün yaşatılacağı bir mekan olacak. Sivil toplum örgütü olarak her partiye aynı mesafedeyiz. Avusturya’dan Almanya’ya kadar yayla şenliklerinde horon oynanıyorsa bu Doğu Karadeniz Derneği’nin önderliğinde olmuştur. “ dedi.

dogu-karadenizliler-kultur-dernegi

Karayalçın : “Bu tesis Kartallıların Kartallılaşmasına katkıda bulunacaktır”

Cumhuriyet Halk Partisi CHP İl Başkanı Murat Karayalçın ise kültürlerin yaşaması için bu tür derneklerin önemine işaret ederek şöyle konuştu: “Buradan Doğu Karadeniz Başkanı ve yöneticilerini kutluyorum. Doğu Karadeniz Kültür Derneği açılıyor, bu açılışta Elazığ Dernekleri var, Trakyalılar var, Balkanlar var. Burada İstanbul’da Türkiye’nin değişik yerlerinden gelmiş olan tüm hemşerilerimiz bulunmakta. İstanbul’da yaşayan 16 milyon insanın geldikleri yerin kültürlerini, yaşadıkları yerde de sürdürmek amacıyla örgütlenmeleri, bu tür tesisleri kurmalarını İstanbulluların ayrışması olarak değil tam tersine kaynaşması olarak görmek gerekiyor. Kartal Belediye Başkanımızın burada böyle bir tesisin açılmasına destek vermesi; Kartallıların Kartallılaşmasına, İstanbulluların da İstanbullulaşmasına katkıda bulunacaktır. Dernek Başkanımızı ve Kartal Belediye Başkanımızı kutluyorum.” diye konuştu.

Hamzaçebi :“Kartallı olmanın mutluluğunu yaşıyoruz”

CHP İstanbul Milletvekili ve CHP Genel Başkan Başdanışmanı Mehmet Akif Hamzaçebi’ de İstanbul’un nüfusunun 16 milyon olduğunu ifade etti. Eskiden insanların İstanbul’a geldiklerini ve daha sonra kazandıklarıyla memleketlerine geri döndüklerini, artık Türkiye’nin dört bir yanından gelen insanların İstanbul’da kaldıklarını belirtti. İstanbul’da yaşayan insanların kültürlerini de beraberinde getirdiklerine işaret eden Hamçebi, Kartal’da yaşayan insanların da burada örgütlenerek Kartallı olma mutluluğunu yaşadığını söyledi.

dogu-karadenizliler-kultur-dernegi

Hamzaçebi; “Bu güzel tesisin açışında bulunmaktan onur duyuyorum. Bu güzel işbirliği nedeniyle Doğu Karadenizler Derneği Başkanı Necmi Kurt’u da kutluyorum. Eskiden İstanbul’a insanlar gelir burada kazanırlar ve geldikleri yerlere geri dönerlerdi. Artık hesap değişti. İstanbul’un nüfusu şimdi 16 milyona gelmiş durumda. İnsanların artık birkaç kimliği var. İnsanlara nereselisin dediğinizde; Karadenizliyim, Elazığlıyım, İstanbulluyum ve Kartallıyım diyor. Şimdi İstanbul’da Kartal’da Kartallı olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu mutluluğun yaşanmasında Kartal Belediye Başkanımızın büyük emekleri var. Bu güzel dernek herkese hayırlı ve uğurlu olsun.” dedi.

Karadenizlilerin yoğun ilgi gösterdiği açılışa Cumhuriyet Halk Partisi CHP İl Başkanı Murat Karayalçın, CHP İstanbul Milletvekili ve CHP Genel Başkan Başdanışmanı Mehmet Akif Hamzaçebi, CHP İstanbul Milletvekili Oğuz Kaan Salıcı, CHP İstanbul İl Başkan Yardımcısı Ali Cihat Işık, Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz ve eşi Feray Öz, CHP Kartal İlçe Başkanı Erdal Kıskanç, 22.Dönem CHP İstanbul Milletvekili ve sanatçı Berhan Şimşek, CHP Kartal İlçe Teşkilatı Kadın Kolları Başkanı Refika Öztürk, CHP İstanbul 1. Bölge Milletvekili Adayları Metin Ağırman ve Derya Şentürk, Doğu Karadenizliler Kültür Derneği Başkanı Doç. Dr. Necmi Kurt, Kartal Cemevi Vakfı Başkanı İsmail Saçlı, Kartal Belediyesi Başkan Yardımcıları Gülcemal Fidan, Dr. Turgut Mermertaş, Kartal Belediyesi Meclis üyeleri, Mahalle Muhtarları, Elazığlılar Dernek Başkanı Ömer İçmeli, Balkanlar Derneği Başkanı Fikret Poyrazoğlu, Trabzon Şal Pazarı Fidan Köyü Derneği Başkanı Salih Tonguç, Trabzon Çaykaralılar Derneği Başkanı Adem Yıldız, sivil toplum kuruluşlarının yöneticileri ve Trabzon Dernekleri Yönetim Kurulu üyeleri ve çok sayıda Trabzonlu katıldı.

x