Doğu Karadenizliler Kültür Derneği açıldı

Başkan Altınok Öz, Kartal Doğu Karadenizliler Kültür Derneği’nin açılışını yaptı

Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, Cevizli Saraylar Caddesi’nde bulunan Doğu Karadenizliler Kültür Derneği’nin açılışını yaptı. Başkan Altınok Öz, “İğne Ada’dan Hopa’ya kadar bütün Karadeniz kültürü bu kültür evi sayesinde Kartal’da da tanıtılacak.” dedi.
Karadenizlilerin yoğun ilgi gösterdiği açılışa Cumhuriyet Halk Partisi CHP İl Başkanı Murat Karayalçın, CHP İstanbul Milletvekili ve CHP Genel Başkan Başdanışmanı Mehmet Akif Hamzaçebi, CHP İstanbul Milletvekili Oğuz Kaan Salıcı, CHP İstanbul İl Başkan Yardımcısı Ali Cihat Işık, Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz ve eşi Feray Öz, CHP Kartal İlçe Başkanı Erdal Kıskanç, 22.Dönem CHP İstanbul Milletvekili ve sanatçı Berhan Şimşek, CHP Kartal İlçe Teşkilatı Kadın Kolları Başkanı Refika Öztürk, CHP İstanbul 1. Bölge Milletvekili Adayları Metin Ağırman ve Derya Şentürk, Doğu Karadenizliler Kültür Derneği Başkanı Doç. Dr. Necmi Kurt, Kartal Cemevi Vakfı Başkanı İsmail Saçlı, Kartal Belediyesi Başkan Yardımcıları Gülcemal Fidan, Dr. Turgut Mermertaş, Kartal Belediyesi Meclis üyeleri, Mahalle Muhtarları, Elazığlılar Dernek Başkanı Ömer İçmeli, Balkanlar Derneği Başkanı Fikret Poyrazoğlu, Trabzon Şal Pazarı Fidan Köyü Derneği Başkanı Salih Tonguç, Trabzon Çaykaralılar Derneği Başkanı Adem Yıldız, sivil toplum kuruluşlarının yöneticileri ve Trabzon Dernekleri Yönetim Kurulu üyeleri ve çok sayıda Trabzonlu katıldı.

Dernek Başkanı Necmi Kurt: “Başkan Altınok Öz sözünün eridir”

Açılış öncesinde konuşan Doğu Karadenizliler Kültür Derneği Başkanı Doç. Dr. Necmi Kurt, Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’e desteklerinden dolayı teşekkür etti. Başkan Altınok Öz’ün hekimlikteki başarısını yerel yöneticilikte de devam ettirdiğini belirten Kurt, Başkanın sözünün eri olduğunu vurgulayarak şöyle konuştu: “Bu mekanı bizlere tahsis eden ve büyük çabalar sarf eden Kartal Belediye Başkanı Sayın Op. Dr. Altınok Öz’e teşekkür ediyorum. Kartal Belediye Başkanı bir hekim. Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde birlikte çalıştık. Hekimliğinde olduğu kadar; hem hastanede yöneticiliğinde hem de Kartal Belediye Başkanlığı’ndaki başarısını görüyoruz. Sözünün eridir. Yapacağım derse yapar, eğer olmayacaksa da olmaz der. Ayrıca kendisi koyu Galatasaylıdır. Bu mekan, 3 katlı. 1. katını lokal olarak kullanacağız. 2. katını Karadeniz kültürüne katkı sağlayacak yöneticileri, kadın kolları ve gençlik kolları, 3. katını da yönetim katı olarak kullanacağız. Derneğin arka kısmında ise Karadeniz kültürünü anlatacağımız, içinde Karadenizin horonu, kemençesi, davulu, zurnasının olduğu eğitim ve öğretim alanı olarak kullanacağız. Burası Karadeniz kültürünün yaşatılacağı bir mekan olacak. Sivil toplum örgütü olarak her partiye aynı mesafedeyiz. Avusturya’dan Almanya’ya kadar yayla şenliklerinde horon oynanıyorsa bu Doğu Karadeniz Derneği’nin önderliğinde olmuştur. “dedi.

Karayalçın : “Başkan Altınok Öz’e yürekten teşekkür ediyorum”

Cumhuriyet Halk Partisi CHP İl Başkanı Murat Karayalçın ise derneğin oluşmasında verdiği emek ve destekten dolayı Başkan Altınok Öz’e teşekkür etti. Karayalçın, kültürlerin yaşaması için bu tür derneklerin önemine işaret ederek şöyle konuştu: “Kartal Belediye Başkanımız Sayın Altınok Öz, böyle bir tesisin hizmete gireceğini bana söylediğinde çok büyük bir mutluluk duydum. Buradan Doğu Karadeniz Başkanı ve yöneticilerini kutluyorum. Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’e bizlere böyle bir olanağı sağladığı için yürekten teşekkür ediyorum. Doğu Karadeniz Kültür Derneği açılıyor, bu açılışta Elazığ Dernekleri var, Trakyalılar var, Balkanlar var. Burada İstanbul’da Türkiye’nin değişik yerlerinden gelmiş olan tüm hemşerilerimiz bulunmakta. İstanbul’da yaşayan 16 milyon insanın geldikleri yerin kültürlerini, yaşadıkları yerde de sürdürmek amacıyla örgütlenmeleri, bu tür tesisleri kurmalarını İstanbulluların ayrışması olarak değil tam tersine kaynaşması olarak görmek gerekiyor. Kartal Belediye Başkanımızın burada böyle bir tesisin açılmasına destek vermesi; Kartallıların Kartallılaşmasına, İstanbulluların da İstanbullulaşmasına katkıda bulunacaktır. Dernek Başkanımızı ve Kartal Belediye Başkanımızı kutluyorum.” diye konuştu.

Hamzaçebi :“Kartallı olmanın mutluluğunu yaşıyoruz”

CHP İstanbul Milletvekili ve CHP Genel Başkan Başdanışmanı Mehmet Akif Hamzaçebi’ de İstanbul’un nüfusunun 16 milyon olduğunu ifade etti. Eskiden insanların İstanbul’a geldiklerini ve daha sonra kazandıklarıyla memleketlerine geri döndüklerini, artık Türkiye’nin dört bir yanından gelen insanların İstanbul’da kaldıklarını belirtti. İstanbul’da yaşayan insanların kültürlerini de beraberinde getirdiklerine işaret eden Hamçebi, Kartal’da yaşayan insanların da burada örgütlenerek Kartallı olma mutluluğunu yaşadığını söyledi. Hamzaçebi; “Bu güzel tesisin açışında bulunmaktan onur duyuyorum. Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’ü bu güzel hizmeti gerçekleştirmiş olması nedeniyle kutluyor ve tebrik ediyorum. Bu güzel işbirliği nedeniyle Doğu Karadenizler Derneği Başkanı Necmi Kurt’u da kutluyorum. Eskiden İstanbul’a insanlar gelir burada kazanırlar ve geldikleri yerlere geri dönerlerdi. Artık hesap değişti. İstanbul’un nüfusu şimdi 16 milyona gelmiş durumda. İnsanların artık birkaç kimliği var. İnsanlara nereselisin dediğinizde; Karadenizliyim, Elazığlıyım, İstanbulluyum ve Kartallıyım diyor. Şimdi İstanbul’da Kartal’da Kartallı olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu mutluluğun yaşanmasında Kartal Belediye Başkanımızın büyük emekleri var. Bu güzel dernek herkese hayırlı ve uğurlu olsun.” dedi.

Başkan Altınok Öz : “Çok kültürlü bir toplumuz”

Kartal’da tüm kültürlerin olduğunu belirten ve yöre derneklerine önemli görevler düştüğüne vurgu yapan Başkan Altınok Öz, “2003 yılında Barselona’da meydanda otururken, birkaç kişi geldi etrafı kolluyor. Sonra bir adam geldi tablayı açtı, kağıdı dizdi. Bul kareyi al parayı. Sonra oradaki güvenliğin geldiğini görünce anında tablayı kaldırdılar. Tıpkı Türkiye’deki gibi… Oradan kalkıp ilerlerken sanatçıların canlı heykellerin ve resimlerin sergilendiği sokağa girdik. Cumartesi günü de Katedralin önünde geniş bir meydan, meydan da merdivene oturan sanatçılar Katalan müziklerini çalıyorlar. 7’de 70’e herkes Katalan folklorü ile gece yarısına kadar aynı tonda ve aynı ritimde çalmaya devam ediyor. Biz de düşündük; burada bir kültür var ama biz de birçok kültür var. Değişik folklorik ritimlerimiz ve yapımız var. Biz çok kültürlü bir toplumuz. Biz bunu niye Kartal’da yapamayalım diye düşündük. Denize kenarı olan bir ilçeyiz. Başka bir sokağa gittik değişik güzel bir park. Bunu niye Kartal’da oluşturmayalım dedik. Şimdi Yakacık’ta bir park yapıyoruz. İşte bütün bunları harmanladık. Kısmet oldu, 2009 yılında yerel yönetime seçilince Kartal Merkez Projesini böyle geliştirdik. Şimdi biz istiyoruz ki, Kartal Merkez Projesi oluştuğunda İstanbul’da herkes bilmeli ki aynı Barselona’daki Katedralin önü gibi Cumartesi günleri saat 3’ten gece 11’e kadar oluşturulacak olan meydanda bir etkinlik olmalı. Bu etkinlik Doğu Karadeniz olabilir, Silifke olabilir, Erzurum barı olabilir, Trakya, Ege ve Ankara’nın Seymeni olabilir. İşte bu derneklerin görevi o etkinliği orada düzenlemek. Onun için bu kültür merkezinin en önemli görevi; İğne adadan Hopa’ya kadar Karadeniz’in bütün kültürünü bu merkezde birleştirip Kartal ve İstanbul halkıyla buluşturmaktır.” dedi.

Konuşmaların ardından Doğu Karadenizliler Kültür Derneği Başkanı Doç. Dr. Necmi Kurt ve Yönetim Kurulu Başkan Altın Altınok Öz’e teşekkür plaketi sundu. Plaket törenin ardından Doğu Karadenizliler Derneği bahçesinde kurulan ızgaralarda pişirilen hamsiler açılışa katılanlarla ikram edildi ve ardından horonlar oynandı.

Başkan Altınok Öz’e Karadenizlilerden büyük sevgi

Renkli görüntülerin yaşandığı dernek açılışında Başkan Altınok Öz’e, Karadenizliler büyük ilgi gösterdi. Doğu Karadenizlilerle sohbet edip hatıra fotoğrafı çektiren Başkan Altınok Öz de vatandaşların ısrarlı isteklerini kırmayarak kısa bir süre horon oynadı.