Kartallılar Aşure Gününde Buluştu

- Yorumlar

Kartal Belediyesi ve Kartal Cemevi işbirliğiyle düzenlenen aşure gününde Kartallı vatandaşlar bir araya geldi. Kartal Meydanı’nda gerçekleştirilen aşure gününde vatandaşlara aşure ikram edildi. Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, Kartallı vatandaşlara kendi elleriyle aşure dağıtarak vatandaşların Muharrem yasını paylaştığını ifade etti. Kartallı vatandaşlara 10 bin kişilik aşure dağıtıldı. Aşure dağıtımına Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’ün yanı sıra CHP Kartal İlçe Başkanı Erdal Kıskanç, Kartal Cemevi Başkanı İsmail Saçlı, Kartal Belediyesi Başkan Yardımcıları, birim müdürleri, Kartal Belediyesi CHP Meclis Üyeleri, Kartal Cemevi dedeleri, Kartal’da bulunan dernek ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Kartal Cemevi Başkanı İsmail Saçlı, aşure dağıtımı öncesinde yaptığı konuşmada, “Bu yılki yasımızı, lokmamızı paylaştığı için başta Kartal Belediye Başkanımız Altınok Öz ve belediye çalışanlarına, Kartal Cemevi çalışanlarına ve tüm canlara çok teşekkür ediyorum. Lokmamız afiyet olsun.” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti aşure gibi farklı tatların bir araya gelmesinden oluştu

Kartal halkının yoğun ilgi gösterdiği aşure dağıtımında konuşan Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, “İmam Hüseyin’in yasını, orucunu, duruşunu Kartal Meydanı’nda her inançtan, her ırktan, hangi görüşten olursa olsun ayrım gözetmeksizin yaşatıyoruz. İmam Hüseyin’in acısı, insanlık acısı. Onun için bugün Kartal Meydanı’nda çokluk içinde birlik olmaya gayret ediyoruz. Aşure, Alevisiyle Sünnisiyle Anadolu coğrafyamızda var olan ortak değerimiz. Aşure farklı lezzetlerin bir araya gelmesiyle oluşan güzel bir lezzet, güzel bir tat. Bu ülkede etnik kökeni ve dini kökeni ne olursa olsun bu kökenlerin bu renklerin bir araya gelmesiyle Türkiye Cumhuriyeti devleti oluştu. Türkiye Cumhuriyeti devleti bu renkleri, tatları, birlik beraberlik içinde yürüttüğü takdirde tadına doyulmaz bir toplum oluşur. Biz Kartal’da bunu oluşturmaya çalışıyoruz. Her kesimin, her düşüncenin sesini duyurabildiği Kartal’ı oluşturuyoruz. Oluşturmaya da devam edeceğiz. Bugün de Hz. Hüseyin’in yasını tutan Alevi kardeşlerimizle bir arada olduk. Allah tuttuğunuz orucunuzu kabul etsin. Allah gelecek sene de hem Ramazan, hem Muharrem ayına tüm toplumumuzu güzellikler içinde kavuştursun. Aşure; dostluğu kardeşliği hatırlatan, hoşgörünün, sevginin simgesi. Ben de bugün bu etkinliğe katılan, lokmamızı paylaşan halkımıza teşekkür ediyor, afiyet olsun diyorum.” dedi.

Aşure lokmasına katılan vatandaşlar Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’e yoğun ilgi gösterdi. Konuşmaların ardından Cemevi dedesi Mustafa Düzgün’ün yaptığı duadan sonra vatandaşlara aşure ikram edildi.

KARTAL_MEYDANI_AŞURE (3)

KARTAL_MEYDANI_AŞURE (4)

KARTAL_MEYDANI_AŞURE (6)

KARTAL_MEYDANI_AŞURE (10)

x