Maltepe’de ‘aşure’ kardeşliği

- Yorumlar

Maltepe Belediyesi pek çok farklı ülkeden üst düzey katılımcılar ve inanç önderleriyle Maltepe Meydanı’nda aşure dağıttı.

Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, düzenlenen etkinlikte her inançtan, her milletten insana karşı Maltepe’de çözümler üretip destek olduklarını dile getirdi.

Bu kapsamda ülke ve belediye içinde yaptıkları çalışmalar dışında, uluslararası anlamda dünya belediyeleriyle Maltepe’yi buluşturmaya da devam edeceklerini belirten Kılıç, “500 bin Maltepeli hemşerimiz, inançları, milletleri tanıyor, onları tanıyarak inançlara ve milletlere saygı ortamını kurmaya, sürdürmeye de katkı sunmuş oluyor. Toplumda bir huzursuzluk hissediyoruz son yaşanan terör olaylarıyla birlikte. Bütün bunları giderebilmek ve Türkiye’nin yurtdışındaki algısını daha iyi yerlere taşıyabilmek için bu işin sadece hükümetlerin sorumluluğunda olmadığı bilinciyle, yerel yönetimler olarak biz de bu sorumluluğu alıyoruz” dedi.

‘Yazın sokaktayız’
Kılıç, çeşitli ülke ve belediyelerin kendi tanıtımlarını yapmaları için kış mevsiminde salonlarını ücretsiz kiralayabilmeleri için çalışmalar yaptıklarını söyleyerek, yazın ise Beşçeşmeler Meydanında ülkelere yönelik festivaller yapacaklarını ifade etti. Kılıç, “Geçtiğimiz hafta İstanbul’da faaliyet gösteren bütün başkonsolos ve kültür ataşelerini davet ettik. 3 saat süren bir sunum yaptık. Maltepe’yi yabancıların çekim merkezi haline dönüştürmeye çalışıyoruz… Beş ayrı kıtadan çok sayıda konuğumuz, mevkidaşımız toplantımıza katıldı ve yerel yönetimler nasıl bir araya gelebiliriz bunu konuştuk. Birbirimizden alacağımız çok örnek var” diye konuştu.

‘Göç Bakanlığı şart’
Bir araya geldikleri onlarca ülke belediye başkanları ve yöneticilerle görüşmelerinde özellikle göç ve göçmenler konusunun da gündemde olduğunu anlatan Kılıç, Avrupa’nın uzun yıllardır bilincinde olduğu göçmen durumu için Türkiye’nin de adım atması gerektiğini kaydetti. Bu anlamda her görüşme ve konuşmasında göç ve göçmenlerden sorumlu bir bakanlığın kurulmasını gündeme getirdiğini aktaran Kılıç, şöyle devam etti:

“Avrupa bunu uzun yıllardır tartışıyor. 50-60 yıldır bakanlık kurup, yasalar çıkararak bu sorun için epey yol kat etmiş. Türkiye’de daha yaprak kımıldamıyor. İleride başka sosyal patlamaları da beraberinde getirebilir kaygısı oluşturuyor. Ülkenin doğusundan batısına kuzeyinden güneyine zaten sürekli bir göç var. Türki Cumhuriyetlerden, Balkan ülkelerinden göç var, yurtdışına iş göçüyle başlayan insanlarımızı göndermişiz ve sayıları 6 milyon civarında… Bu bakanlığın mutlaka kurulması gerekiyor.

Bunu bütün siyasi partilere çağrıda bulunarak önermiştim. Önümüzdeki seçimden sonra kurulacak bir hükümetin bununla ilgili faaliyet göstermesi gerektiğine inanıyorum. Sorunlara kalıcı çözümler bulmak adına mesela yerel yönetimler bunu nasıl çözmüştür bakmak lazım. Bütün bunları konuşarak giderek gelerek öğreniyoruz. Böylece Maltepe’de alışılagelmişin zaten yaptıklarımızın üzerine çıkmaya çalışıyoruz. Kapılarını bütün dünyaya açarak buradan barış mesajları vermeye çalışıyoruz.”

x