Özkök ‘fabrika ayarlarına’ geri döndü

- Yorumla

Hürriyet yazarı Ertuğrul Özkök açıklanan seçim sonuçlarının ardından fabrika ayarlarına geri döndüğünü ifade etti.

Bir süredir AK Parti’ye karşı muhalefet yapan Hürriyet yazarı ve Ertuğrul Özkök eski günlerine geri döneceğini açıkladı. Seçimlerin ertesi günü itibarıyle geri adım atan Özkök bugünkü yazısında, fabrika ayarlarına dönme kararı aldığını söyledi.

Yazısında “Son yıllarda, gördüğüm yanlışlıklar ve haksızlıklar nedeniyle, AK Parti’ye eleştirel bir mesafede durdum.” diyen Özkök, AK Parti’yi “iyi bir” şey yaptığı zaman destekleyeceğini ifade ederek şunları söyledi:
“Mesela, Kıbrıs’a su götüren hatlar açıldığında, bir vatandaş olarak o gururu ve sevinci benim de hissetmem ve yaşamam gerekirdi. Ne yazık ki elim yazmaya gitmedi… Artık gidecek… ”

Ertuğrul Özkök’ün Hürriyet’te çıkan yazsının ilgili kısmı şu şekilde:
Bu ülke hepimizin. Unutmayın ki, yüzde 25 oy alan bir sosyal demokrat partisi var, yüzde 10 oy alan ve çoğunluğunu seküler
Kürtlerin oluşturduğu bir HDP’si var.
AK Parti ve MHP’nin içinde yaşam tarzı bizim gibi olan milyonlarca insan var. Yaşam tarzı farklı olanların içinde başkalarına saygılı milyonlarca insan var. Yapacağımız tek şey, birlikte yaşamayı öğrenmek.
Yani bu ülkede Esad’ınki gibi bir seçim yapılsaydı daha mı kıymetli olurdu
Bugünlerde bir AK Parti’liye şunu sormak istiyorum: “Böylesi daha iyi olmadı mı?” Yani şöyle:
Hürriyet’te, Posta’da, Sözcü’de, Zaman’da ve öteki gazetelerde, muhalif yazarlara kızdınız, hakaret ettiniz, tehdit ettiniz. Netice… Herkesi şaşırtarak oyların yüzde 50’sini aldınız.
Demek ki, terörist, paralelci, şucu bucu diye suçladığınız bir medyanın olması, halkı ikna etmenize mani olmamış.
Şimdi söyleyin, bu gazetelerin, televizyonların hepsini ortadan kaldırsaydınız, Esad’ın ülkesindeki gibi bir seçim yapılsaydı ve oyların yüzde 50’sini alsaydınız…
Bu kadar kıymeti olur muydu?…
Kıvırtıyor muyum, yoksa fabrika ayarlarına mı dönüyorum
Hayatım boyunca hep şuna inandım: Demokratik bir ülkede iktidar yanlısı olmak ne kadar şerefli ve meşru bir şeyse, iktidarı eleştirmek de o kadar şerefli ve meşru bir iştir.
* * *
Son yıllarda, gördüğüm yanlışlıklar ve haksızlıklar nedeniyle, AK Parti’ye eleştirel bir mesafede durdum. Bu görüşüm hâlâ da değişmedi. Ama eskiden sahip olduğum, ne yazık ki sonradan kaybettiğim bir özelliğimi de tekrar kazanacağım. İktidar iyi bir şey yaptığı zaman, bütün kalbimle destekleyeceğim. Mesela, Kıbrıs’a su götüren hatlar açıldığında, bir vatandaş olarak o gururu ve sevinci benim de hissetmem ve yaşamam gerekirdi. Ne yazık ki elim yazmaya gitmedi… Artık gidecek…
* * *
Ama size teminat veriyorum ki, ülkemde tam demokrasi olması, özgürlüklerin yerleşmesi, kutuplaşmanın ortadan kaldırılması için yazmaya devam edeceğim. Haksızlık ve adaletsizlikleri, dış politika, iç politika konularında yanlış gördüğüm şeyleri bütün samimiyetimle eleştirmeye devam edeceğim. Yani kıvırtmıyorum. AK Parti, 7 Haziran’dan sonra “fabrika ayarlarına dönme” kararı almıştı. Benim yaptığım da bu.

x
Yorumlar