İBB’den Kartal’da İSKİ’nin içme suyu depoları için temel atma töreni

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) kuruluşlarından İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin (İSKİ) su depolama kapasitesini arttıracak olan su depolarının temel atma töreni Kartal’da gerçekleştirildi. Proje kapsamında Kartal’da 1 adet 15.000 m3 hacimli, 1 adet 10.000 m3 hacimli, 1 adet 5.000 m3 hacimli içme suyu depoları, Ümraniye’de 1 adet Terfi Merkezi, Pendik İlçesinde 1 adet 10.000 m3, Maltepe ilçesinde ise, 1 adet 5.000 m3 hacimli içme suyu deposu, güneş enerji santralleri ile içme suyu deposu rehabilitasyonları yapılacak.

Esentepe Mahallesi’ndeki İSKİ tesisinde gerçekleştirilen temel atma törenine İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, Sancaktepe Belediye Başkanı Alper Yeğin, Ataşehir Belediye Başkanı Onursal Adıgüzel, Tuzla Belediye Başkanı Eren Ali Bingöl, CHP milletvekili Yunus Emre ve İSKİ Genel Müdürü Dr. Şafak Başa katıldı.

İSKİ’den içme suyu depoları için temel atma töreni

Yaklaşık 600 milyon lira maliyeti olan bu proje ile Kartal, Pendik, Maltepe ve Ümraniye bölgelerinin içme suyu depolama kapasitesi toplamda 42.500 m3 arttırılacak. Yapılacak yeni içme suyu depoları sayesinde, bölgenin ek depolama ihtiyacı karşılanacak ve terfi ile beslenen bölgeler enerji tasarrufu sağlayarak beslenecek, ayrıca kısa süreli elektrik kesintileri ve terfi arızaları sonucu oluşabilecek su kesintileri riski minimize edilecek.

Güneş enerjisi santralleri kurularak içme suyu depo alanlarında yenilenebilir ve sürdürülebilir enerji kullanımı sağlanacak. Gerekli görüldüğünde, mevcut içme suyu depolarının rehabilitasyonu gerçekleştirilerek su kayıp ve kaçakları önlenmiş olacak.

iski temel atma toreni kartal 2

Ekrem İmamoğlu: Bir damla suyun önemli olduğunu biliyoruz

İstanbul’u güçlendirmek, güzelleştirmek ve korumak gerekliliği olduğunun altını çizen İmamoğlu, “Bazen muhafızlık şart, bazen iyi mühendislik, iyi mimarlık, iyi plancı, iyi sosyolog, iyi psikolog… Her türlü sürecin rehabilitasyonunda bireyleri, çevreyi, toplumun her kesimini birbirine kaynaşmada, kaynaştırmada gerçekten olağanüstü bir toplum mimarisine ihtiyaç var. Bu kapsamda çok ciddi çalışıyoruz ve bu şekilde amacımız, İstanbul’un geleceğini güvence altına almak. İstanbul’un geleceği; planlı, projeli, doğru yatırımlarla güvence altına alınabilir, sorunlar çözülebilir. Bu kapsamda biz, hep şuna dikkat ettik.

İstanbul’un her kuruşuyla bilinçli, planlı, projeli işler yapıyoruz. Ve işini ehline teslim ederek, bir avuç insanın korunduğu alanlar, mevziler asla üretmedik, üretmeyeceğiz. İstanbul’un aleyhine olan bir devrin sona erdiği, yeni bir anlayışın, yeni bir devrin, yeni bir dönemin başladığı bir sürecin varlığı, İstanbullular için teminattır. Su, enerji ve aynı zamanda israfı engellemek… Yani bu şehirde ve bu ülkede, her gün elektrikten tasarruf edebildiğiniz, yenilikçi adımları atabilmek, yeni enerji üretim alanlarıyla ekstra enerji üretebilmek, aynı zamanda suyu da verimli kullanabilmek… Yani bir damla suyun bile önemli olduğunu, hepimiz biliyoruz. Çocuklarımıza güvenli bir gelecek sağlamakla yükümlüyüz. Bu konuda da özellikle su, çevre konusunda verimliliğe, tasarrufa çok önem veriyoruz ve israfın önüne geçecek her türlü yatırımı yapma konusunda da kararlıyız.”

iski temel atma toreni kartal 3

Gökhan Yüksel: 25 yıllık alacağımız vardı. Ekrem Başkan’ımızla birlikte almaya başladık

“Biz bunlara geçtiğimiz 5 yıldan alışığız” diyen Kartal Belediye Başkanı Yüksel de konuşmasında, “Dolayısıyla sevgili Sancaktepe, Tuzla ve Ataşehir’deki belediye başkanlarımı da bu dönem yoğun bir çalışma temposu bekliyor. Bunları, maalesef 2019’dan önce çok sık göremiyorduk. Bir ifadem oluyordu: ‘25 yıllık alacağımız vardı. Ekrem Başkan’ımızla birlikte, onun adil anlayışıyla birlikte, bunları almaya başladık’ demiştik. Hem yağmur suyu altyapı meselesinde hem atık suyu meselesinde ve bunların birbirinden ayrışması meselesinde, önce Kartal Meydan’da, Neyzen Tevfik Meydanı’nın arkasında, Savarona Caddesi’nde ve sonra Kartal’ın 20 mahallesi’nde, ki mahalle muhtarlarım buradalar, onların şahitliğinde birçok altyapı çalışmalarını da geçtiğimiz 5 yılda sürdürdük ve hala sürdürmeye devam ediyoruz” şeklinde konuştu.