İBB’den Kadıköy Meydanına Hela!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kadıköy Rıhtım meydanında neden yapıldığı anlaşılamayan bir tuvalet inşaatı için adım attı.

Mümtaz BUDAK / Gerçek Gündem – İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Kadıköy Rıhtım bölgesinde halk ve esnafın tepkiyle yaklaştığı bir tuvalet inşaatı başlattı. İBB’nin modüler tuvaletler yerleştirmeyi planladığı anlaşılan söz konusu alan Haldun Taner tiyatrosu ile İETT durakları arasında ve Eminönü-Karaköy iskelesinin karşısında konumlanıyor.
O BÖLGEDE ZATEN UMUMİ TUVALET VAR
İBB’nin sorumluluk alanına giren bu konumda başlayan inşaatın yalnızca 100 metre ilerisinde ise oldukça geniş kapasiteli ve modern bir başka kamuya açık tuvaletin varlığı da akıllardaki soru işaretlerini artırdı.

ESNAF VE HALK İBB’NİN YER TERCİHİNE TEPKİLİ
İnşaat çalışmalarına başlanıldığı görülen tuvalet için yapılan yer tercihine ise esnaf tepki gösterdi. Aynı alanda faaliyet gösteren büfeler ve gazete bayilerinin yanı sıra simitçi ve çiçekçi gibi seyyar satıcılar da İBB’nin neden böyle bir karar aldığına anlam veremedi.

ORAYA KONSER VE MİTİNGLERDE KÜRSÜ KURULUYORDU
İBB tuvaletlerinin inşa edildiği yerin yüksek katılımlı konser ve mitinglerde kürsülerin kurulduğu yer olması ise kasıtlı bir tercih yapıldığı yönündeki yorumlara sebep oldu.

YARKADAŞ: KADIKÖY CEZALANDIRILIYOR
Öte yandan, Kadıköy Meydanı’na hiçbir ihtiyaç olmadığı halde, tuvalet yapılmak istenmesine tepki gösteren CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, “Kadıköy’den istediği oyu alamayanlar, kentin meydanına tuvalet yaptırıyor ve kokuşmuşluklarını her yere taşımaya çalışıyor” dedi. Tuvalet yapılmak istenen alanın, 100 – 150 metre ilerisinde başka bir tuvaletin bulunduğunu da belirten Yarkadaş, “Kadıköylüler AK Parti’ye oy vermedikçe çıldırıyor ne yapacaklarını bilmiyorlar” ifadesini kullandı.