Başkan Altınok Öz, Mahalle Birim Başkanları ve Meclis üyeleriyle bir araya geldi

Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, Meclis üyeleri ve Mahalle Birim Başkanları ile bir araya geldi. Kartal Belediyesi hizmet binasında gerçekleştirilen toplantıya Başkan Op. Dr. Altınok Öz’ün yanı sıra; CHP Kartal İlçe Başkanı Erdal Kıskanç, Başkan Yardımcıları Gülcemal Fidan, Av. Hüsnü Yeşilyurt, Mustafa Fehmi Okay, CHP Kartal Kadın Kolları Başkanı Refika Öztürk, Başkan Danışmanı Haydar Oğuz, Özbey Pekşen, Özel Kalem Müdürü Cem Çetin, Belediye Meclis üyeleri ve Mahalle Birim Başkanları katıldı.

Seçim bildirgeme ‘Deprem Dönüşüm ve Yerinde Dönüşümü’ koydum

Toplantıda Başkan Altınok Öz, 2009 yılı seçim bildirgesinde, kimseyi yerinden etmeden dönüşümü sağlayacağına yer verdiğini bir kez daha hatırlatarak, “2009 seçim manifestomda, -Kartal’da kişiyi yerinden eden dönüşüme hayır- ve -Depremi birlikte yeneceğiz- dedik. Seçim bildirgemde; tüm konutların depreme dayanıklı olarak yeniden yapılandırılacağı, bu amaçla apartman yönetimlerine ve gecekondulara özel destek verileceği, depremle ilgili imar değişikliklerinden altyapı ücreti ve harç alınmayacağını belirttim.” dedi.

Kira yardımının mimarı Kartal Belediyesi’dir

Deprem dönüşüm ve yerinde dönüşüm için kira yardımını Belediye Meclisi’nden çıkardığını, 6306 sayılı yasanın mimarının da Kartal Belediyesi olduğunu ifade eden Başkan Altınok Öz, “2012 yılında kira yardımı çıkardık. 6306 sayılı yasa çıkmadan önce Belediye Meclisi’nden, evini deprem nedeniyle terk edecek ve evi yıkılacak ailelere 500 TL kira yardımını çıkardık. Sayıştay bunu kabul etmedi ve biz tekrar çıkardık. Van Erciş’te deprem meydana gelince hükümet bununla ilgili bir çalışma yaptı ve 6306 sayılı yasada hem kira yardımı çıktı, hem de -Vergi ve harçlar alınmayacaktır- denildi. Bu işlerin mimarı biz olduk.” diye konuştu.

Risk-Yapı- Süreç Takip Sistemi’ni ilk olarak Kartal Belediyesi geliştirdi

Kartal’da dönüşümün düzenli ve sistemli bir şekilde işleyebilmesi için Kartal Belediyesi bünyesinde ‘Yapı Kontrol ve Deprem Dönüşüm Müdürlüğü’nü kurduklarını belirten Başkan Altınok Öz, “Belediyenin dönüşümde düzenli ve sistemli bir şekilde işleyebilmesi adına Yapı Kontrol ve Deprem Dönüşüm Müdürlüğü’nü kurduk. Türkiye’nin en iyi deprem dönüşüm müdürlüğü Kartal Belediyesi’ndedir. Risk-Yapı- Süreç Takip Sistemini ilk olarak Kartal Belediyesi geliştirdi.” diye konuştu.

Türkiye’nin en iyisiyiz

Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, deprem dönüşümü ve kentsel dönüşümde Kartal Belediyesi’nin öncü olduğunu belirtti. Deprem dönüşümünün Türkiye’de en iyi uygulandığı yerin Kartal olduğunu vurguladı. Başkan Altınok Öz, şunları söyledi: “Türkiye’de dönüşümü en iyi uygulayan Kartal Belediyesi’dir. Türkiye’de en iyi dönüşümü yapan müdürlükte Kartal Belediyesi Deprem Dönüşüm ve Yapı Kontrol Müdürlüğü’dür. Bizden daha iyisi yok.”