Mali’de otele silahlı saldırı: 3 kişiyi öldürdüler, 170 de rehine var

Mali’nin başkenti Bamako’da silahlı kişilerin, Radisson Blu Otel’e girerek üç kişiyi öldürdüğü belirtiliyor.
Saldırganların 190 odalı lüks otelde yaklaşık 170 kişiyi rehin tuttuğu ifade ediliyor. Otelde Türk Hava Yolları personelinin de bulunduğu belirtiliyor.

Radisson Blu otel yönetimi, saldırganların 140 konuk ile 30 çalışanı “otele kapattığını” bildirdi.

France 24 televizyonun verdiği habere göre Mali’nin başkenti Bamako’da bulunan Radisson oteli sabahın ilk saatlerinden beri bir saldırıya sahne oluyor.

Zengin Avrupalı müşterilerin tercih ettiği otelin içine diplomatik plakalı bir araçla giren saldırganlar ellerindeki silahları müşteriyle karşı kullandılar, saldırganların otelin yedinci katında oldukları ve bölgenin polis kontrolüne alındığı bildirildi.

ABD’nin başkent Bamako’daki büyükelçiliği, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada Radisson Otel’de devam eden operasyonun farkında olduklarını söyledi ve büyükelçilik çalışanlarının yanında bölgedeki ABD vatandaşlarını güvenli bir yere sığınmaları konusunda uyardı.

7 Mart 2015 tarihinde Bamako’da yapılan bir saldırı sonucu biri Fransız biri Belçikalı olmak üzere beş kişi hayatını kaybetmişti.

Rehineler arasında THY ekibi var mı?

MALİ’de Bamako’da Radission Blu Otel’inde Türk Hava Yolları’ndan Kaptan Pilot İ. Y. Ve İkinci Pilot S.M.A. olduğu ve dört kabin memurunun da bu otelde olduğu iddia edilen bilgiler arasında.

Bugün saat 14.00’te TürkHava Yolları Bamako’ya ek sefer yapacağı öğrenildi.

Mali’de “Kuran’dan ayet okuyabilen” rehinler serbest bırakıldı!

GÜNCELLEME 12:20
Silahlı kişiler, aralarında Kuran’dan ayet okuyabilenlerin de bulunduğu bazı rehineleri serbest bıraktı.

Mali’nin başkenti Bamako’da bir otele silahlı kişiler tarafından baskın düzenlendi.

Raddison isimli oteli basan silahlı kişilerin 3 kişiyi öldürdüğü ve oteldeki 170 kişiyi rehin aldığı belirtiliyor.

Cihan’ın iddiasına göre, rehineler arasında THY çalışanları da bulunuyor.

Yerel kaynaklar, silahlı kişilerin otele diplomatik geçişi olan bir araçla geldiğini öne sürüyor.

GÜNCELLEME 13:00
THY’nin 5 personeli serbest bırakıldı

Mali’de silahlı saldırganlar tarafından rehin alınan Türk Hava Yolları’nın (THY) 6 personelinden 5’i serbest bırakıldı.

Mali’nin başkenti Bamako’da silahlı saldırganlar yabancılar tarafından kullanılan lüks bir otelde 170 kişiyi rehin alındı. THY’nin İstanbul-Bamako uçuşlarını gerçekleştiren 6 personeli de rehin alındı. Rehin alınan THY personellerden, 5’inin serbest bırakıldığı öğrenildi.

GÜNCELLEME:15:39
Mali’de THY’nin 6. personeli de kurtuldu
Mali’de otel baskını sırasında rehin alınan Türk Hava Yolları’nın (THY) 7 personelinden 6’sı kurtuldu. Otelde rehin olarak bir THY personeli kaldı. Rehin olarak tutulan personelin kurtarılması için çalışmaların sürdüğü belirtildi.

Mali’nin başkenti Bamako’da, bir otele baskın düzenleyen silahlı kişiler, 170 kişiyi rehin almıştı. Rehin alınanlar arasında THY’nin 7 personeli de bulunuyordu. THY personellerinden 5’i güvenlik güçleri tarafından kurtarılmıştı. Son olarak bir personelin daha kurtulduğu öğrenildi. Kurtulan personelin ismi henüz açıklanmadı. THY kaptan pilotu İsmail Yerli, ikinci pilot Sadık Murat Arat, THY istasyon şefi Mehmet Atmaca ile kabin görevlisi Şerife Taşcı Kabacık, Lütfiye Deniz Kıvrak operasyonla kurtarılmıştı. Otelde rehin olarak bir THY personeli kaldı. Rehin olarak tutulan personelin kurtarılması için çalışmaların sürdüğü belirtildi.