Dokunmatik ekranların kalbi indiyum tükeniyor

Dokunmatik ekran teknolojisi için kritik öneme sahip bu nadir element, giderek tükeniyor!

Dokunmatik ekranların günümüzde oldukça yaygın olması, yenilenebilir olmayan materyallerin hızla tükenmesi anlamına geliyor.

Özellikle indiyum elementi, çoğunlukla çinko madenlerinin görüldüğü yerkabuğunda son derece nadir bulunuyor. Neredeyse on yıllık araştırmaya rağmen eşsiz özelliklerinin yerine koyabilecek hiçbir şey bulunamayan saf indiyum metali ABD’de kilogram başına 900 dolarlık bir fiyata ulaşmış durumda.

Ancak ufukta bir ışık görünüyor. Umut verici yeni gelişmeler çok küçük bir miktar indiyum için büyük kazı çalışmaları yapmaya alternatif sunabilir.

Metal nanoteller yüksek iletkenlik ve iyi bir performans gösteriyor ancak gümüşten üretilmesi onu neredeyse indiyum maliyetine yaklaştırıyor. Karbon nanotüp tabanlı tasarımlar daha ucuz, ancak onların performansı da henüz yeterince güvenilir değil.

Grafen doğru cevap olabilir. Düşük maliyetli ve laboratuvar ortamında grafen kullanılarak iyi bir dokunmatik ekran inşa edilebildi ancak büyük miktarlarda üretime geçmek zor görünüyor. Bu durumu düzeltmek için araştırma çalışmaları devam ediyor.

Organik iletken polimerler bir başka olası çözüm olabilir. Bunlar kolay işlenebilir ve düşük maliyetle büyük ölçekte inşa edilebilir ancak özellikleri onu dokunmatik ekranlardan çok güneş panelleri için uygun hale getiriyor.

Melbourne Üniversitesi’nden Wallace Wong konuyla ilgili yazısında şu ifadelere yer verdi:

“Nihai hedefimiz, yüksek iletkenlik ve optik şeffaflık üretebilen aynı zamanda düşük maliyetle işlenmiş en çok istenen özellikleri birleştiren bir materyal sunmak. Araştırma kapsamında yeni iletken elektrotların çeşidi göz önüne alındığında, ITO alternatifinin yakın gelecekte bulunacağından az da olsa şüphe vardır”.

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumları Göster
x
Yorumlar