Silinen Mesajlarınızı Geri Getirin!

- Yorumla

Akıllı telefonlarınız da yanlışlıkla sildiğiniz ve geri getirmek istediğiniz mesajlarınız oluyor. Peki, iOS ve Android cihazlarınızda silinen mesajları geri getirme işlemi nasıl yapılır?

Günlük yaşantımızda SMS artık önemli bir yer kaplıyor. Söylemek istediklerimizi veya önemli notlarımızı SMS yoluyla iletiyoruz. Bazen ise bu çok önemli olan bilgiler yanlışlıkla silinebiliyor. Peki yanlışlıkla sildiğimiz bu mesajları geri getirmenin bir yöntemi var mı?

Silinen mesajları geri getirme yöntemleri mevcut. Bu işlemler %100 veri kurtarımı sağlamasa da bilgilerin çoğunluğuna erişmemiz mümkün. Peki akıllı telefonlarımızda silinen mesajları nasıl geri getirebiliriz?

Android’de Silinen Mesajları Kurtarma Yöntemleri
Android platformunda mesajları kurtarmak için recovery programları kullanılmaktadır. Bunlardan başlıcaları ise Android Data Recovery ve Coolmuster Android SMS+Contacts Recovery’dir. Bu iki uygulamadan her hangi birini bilgisayarınıza yüklemeniz yeterli olacaktır. Aşağıda aşama aşama belirteceğimiz adımlar programa göre farklılık gösterse de işlemler aynıdır.

– Programlardan birini bilgisayarınıza indirin ve yükleyin

– Şimdi cihazınızın USB hata ayıklama modunu aktif edin.

– Cihazınızı USB kablosuyla bilgisayarınıza bağlayın.

– Bilgisayarda ki programda ‘Scan’ komutu ile verilerinizi taramaya başlayın.

– Tarama işleminin ardından dosyalar bölümünden “Messages veya SMS”e tıklayın.

– İstediğiniz verileri seçerek ‘Recover’ tuşuna basın.

(Not : Eğer telefonunuzun “Geliştirme Seçenekleri” ayarlar bölümünde aktif değilse Ayarlar>Telefon Hakkında bölümüne girerek ‘Derleme numarası’na 5 veya 7 kez tıklayın. Geliştirici seçenekleri aktif iletisini gördüğünüzde ilgili menüyü Ayarlar’dan bulabilirsiniz.)

iOS’te Silinen Mesajları Kurtarma Yöntemleri
iOS kurtarma işlemlerinde ise sorun yedekler yardımıyla çözülmektedir. Telefonunuzun iCloud veya iTunes yedeği sayesinde silinen mesajları kurtarmanız mümkündür.

iTunes üzerinden SMS yedekleme için iTunes’a iOS cihazını bağlayın ve “Dosya > Aygıtlar > Yedekle” komutuyla verilerinizi yedeklemek mümkündür.

Dosyalarınızı yedekten geri yüklemek için de “Dosya > Aygıtlar > Yedekten Geri Al” seçeneklerini takip edin.

x
Yorumlar