Çevrecilere demir çubuklarla saldırdılar

- Yorumla

KUZEY Ormanları Savunması’na bağlı bir grup, Danıştay’ın işadamı Ali Ağaoğlu’na ait Maslak 1453 inşaat projesi için verdiği yürütmeyi durdurma kararının uygulanmadığını belirtti.

DHA – Kuzey Ormanları Savunması’na bağlı bir grup, Danıştay’ın işadamı Ali Ağaoğlu’na ait Maslak 1453 inşaat projesi için verdiği yürütmeyi durdurma kararının uygulanmadığını belirterek, inşaat şantiyesi önünde toplanarak protesto etti. Mahkeme kararını göstererek inşaatın durdurulmasını isteyen eylemcilere, şantiyedeki işçiler ‘ekmeğimizle oynuyorsunuz’ diyerek tepki gösterdi.
‘Bu kaçak inşaatı kim durduracak’ yazılı bir pankart taşıyan eylemcileri güvenlik görevlileri durdurmaya çalıştı. Şehir Plancıları Odası’nın açtığı ve Danıştay 6. Daire’nin 26 Mart 2014 tarihinde yürütmeyi durdurma kararı verdiği Maslak 1453 projesinde inşaatların halen devam ettiğini belirten eylemciler, inşaatın durdurulmasını istedi. Şantiye alanına girmek isteyen eylemcilere işçiler ‘ekmeğimizle oynuyorsunuz’ diyerek tepki gösterdi. Gerginliğin artması üzerine demir çubuklarla eylemcilerin üzerine yürüyen bir güvenlik görevlisini arkadaşları sakinleştirerek olay yerinden uzaklaştırdı. İşçiler ve eylemciler arasında çıkan arbedeyi, inşaatta çalışan işçiler cep telefonları ile görüntüledi.

23d75c965c2c8acd_600x268

MERKEZİ VE YEREL YÖNETİMLER MAHKEME KARARINI UYGULAMAYARAK SUÇ İŞLİYOR
Kuzey Ormanları Savunması adına basın açıklaması yapan Cihan Uzunçarşılı Baysal, inşaatın yasal dayanağı olan imar planlarının durdurulduğunu ve ruhsatların iptal edilmesi gerektiğini söyledi. Baysal, “Hukukun kamu yararı görmediği ve planları durdurduğu bu karara rağmen 1453 proje inşaatı halen devam ediyor. Geri dönüşü mümkün olmayan kamu zararını engellemek üzere verilen yürütmeyi durdurma kararı yok sayılmaktadır. Açıkça merkezi ve yerel yönetimler mahkeme kararını uygulamayarak suç işlemektedirö diye konuştu.

06535aeaf87d9590_584x261

Dava süreci başladığında Şişli ilçe sınırları içinde kalan ancak şu anda Sarıyer Belediyesi’ne bağlı olan projenin durdurulması için Şişli Belediyesi’ni göreve çağıran Baysal, “Şu anda yapılması gereken ilk şey Sarıyer Belediyesinin inşaatı tespit edip durdurması ve ruhsatı iptal etmesidir. Merkezi yönetimden yerel yönetime kadar tüm kademelerinin seçilmişlerinden atanmışlarına, hepiniz görevinizi yapın ve ruhsatı iptal edip inşaatı durdurunö dedi.
Grup açıklamanın ardından şantiye alanından ayrılarak inşaatın durdurulması talebini iletmek üzere Sarıyer Belediyesi’ne gitti.

x
Yorumlar