Kartal’da ücretsiz solunum fonksiyonu testi

- Yorumlar

Kartal Belediyesi, halkı sağlık konusunda bilgilendirmeye yönelik çalışmalarına devam ediyor. Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’ün girişimleri ve TÜSAD ( Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği ) işbirliğiyle “KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı)” konulu bir seminer düzenlendi.

Kartal Belediyesi ve TÜSAD işbirliğiyle düzenlenen seminer, Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Doç. Dr. Esra Ertan Yazar’ın konuşmacı olarak katıldığı seminerde KOAH’ın önlenebilir bir hastalık olduğuna dikkat çekildi. Seminerde vatandaşlara hastalıktan korunmak için alınması gereken önlemler, hastalığın belirtileri ve tedavi yöntemleri konusunda bilgiler verildi.

Seminere katılan vatandaşlara ücretsiz “Solunum Fonksiyon Testi” yapılarak test sonuçları Doç. Dr. Esra Ertan Yazar tarafından tek tek kontrol edildi ve hastalık durumlarına göre yönlendirme yapıldı. Seminere Kartal Belediye Başkan Yardımcıları Dr. Turgut Mermertaş, Ali Apaydın, Sağlık İşleri Müdürlüğü personeli ve Kartallı vatandaşlar katıldı.

Seminerde konuşma yapan Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Dr. Turgut Mermertaş, göreve geldikleri 2009 yılından itibaren sağlık konusunda önemli çalışmalar yaptıklarını belirtti. Hastanelerle ve sağlık konusunda yetkili kurumlarla işbirliği yaparak hastalıklarla ilgili halkı bilinçlendirdiklerini söyleyen Mermertaş, KOAH ( Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı) konusunda verdikleri aydınlatıcı bilgiler için TÜSAD (Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği ) ve Doç. Dr. Esra Ertan Yazar’a teşekkür ederek işbirliklerinin sürmesi dileğinde bulundu.

Doç. Dr. Esra Ertan Yazar ise seminerde, “KOAH, oldukça sık görülen bir hastalıktır ve tüm dünyada yaklaşık 600 milyon KOAH hastası bulunmaktadır. Yılda 3 milyon kişi KOAH nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Ülkemizde de her iki erişkinden biri sigara içmektedir ve en az 5 milyon KOAH hastası bulunmaktadır” dedi.

KOAH’ın amfizem ve kronik bronşiti kapsayan bir hastalık grubu olduğunu belirten Yazar, “ KOAH’ın en sık görülen özelliği, akciğerlere giren ve çıkan havayı, nefes darlığına neden olacak derecede kısıtlayabilmesidir. İlerlediği ve tedavi edilmediği takdirde ölümle sonuçlanabilir. Bizim, hekimler olarak yapmamız gereken, bu hastalığın ciddiyetini insanlara anlatmak, sigara tiryakilerini bilgilendirmek, bu önemli sağlık sorununa dikkat çekmektir” dedi.

KOAH hastalığının oluşmasında sigaranın çok önemli bir faktör olduğunun altını çizen Yazar, “ Kronik obstrüktif akciğer hastalığını anlatacak olursak, kronik tıkayıcı bir akciğer hastalığıdır. Bu hastalık %90 civarında sigaranın sebep olduğu bir hastalıktır, %10 civarında da yer altında veya diğer kimyasal sektörlerde çalışanlarda oluşmaktadır. Ayrıca nadir olarak da genetik sebeplerden kaynaklanabiliyor” diye konuştu.

KOAH hastalığının öneminin gün geçtikte artmakta olduğunu ve bu hastalığın ölümlere sebep olduğunu belirten Yazar, bu hastalığın sebep olduğu sorunlar, hastane masrafları, iş ve güçten geri kalmalar hesap edildiğinde çok büyük maliyetler ortaya çıkardığına ve KOAH hastalığının kesin tedavisinin bulunmadığına dikkat çekerek “ Sigara içimi de bizim gibi az gelişmiş ülkelerde sigara tüketiminin artmasından dolayı önem kazanmaktadır” dedi.

Ertan Yazar, devletin son yıllarda sigara tüketiminin azaltılması konusunda önemli adımlar attığını belirterek, “Bu sadece devletin aldığı önlemlerle başarılı olmuyor. Bizler de halk olarak bu konuda mücadele etmeliyiz” dedi. Ertan Yazar, hiç sigara tüketmeyen ailelere oranla sigara tüketen ebeveynlerin çocuklarında sigara tüketiminin çok daha yüksek olduğunun tespit edildiğini belirterek bu konuda anne babalara büyük sorumluluk düştüğünü hatırlattı. Sigara içen her bireyin en kısa sürede sigarayı bırakması gerektiğini belirten Yazar, “ Sigara içiyorsanız ya da daha önce içtiyseniz, öksürük, balgam, nefes darlığı şikâyetlerinden bir veya bir kaçı varsa acilen doktora başvurmalısınız.

KOAH tedavisinde en önemli yöntem, sigarayı bırakmak ve doktorun belirlediği tedavi yöntemlerinin uygulanmasıdır. Çok geç değil.. Çözüm elinizde.. Sigarasız hayat, lüks hayat. Sigarayı bırak, keyfine bak” dedi. Ertan Yazar, konuşmasının ardından vatandaşlardan, KOAH hakkında sorulan soruları da yanıtladı ve Solunum Fonksiyon Testi sonuçlarını inceledi.

Programın sonunda, Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Dr. Turgut Mermertaş, seminer dolayısıyla Doç. Dr. Esra Ertan Yazar’a teşekkür ederek Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz adına plaket takdim etti.

x