Kartal Belediyesi’ne ‘Küresel Sosyal Farkındalık Ödülü’

- Yorumlar

“Kartal’a Engel Yok!” sözünü belediyeciliğin temel felsefesi haline getiren Başkan Altınok Öz’ün öncülüğündeki Kartal Belediyesi, her yıl destekçisi olduğu (EYAF) Engelsiz Yaşam Fuarı’na katıldı.
Ulusal ve uluslararası birçok kuruluşu bir araya getiren fuar, İstanbul Fuar Merkezi CNR Expo’da başladı. Fuarın açılışına Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’ün yanı sıra; İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcısı Fehmi Tosun, Başkan Yardımcısı Gülcemal Fidan, Kartal Belediyesi birim müdürleri, belediye personeli, İstanbul İlçe Belediye Başkanları, sanatçılar, kurum ve kuruluşların temsilcileri katıldı.

İşitme Engelliler Orkestrası dinleyenleri kendine hayran bıraktı

Dünyada tek olma özelliğine sahip olan Kartal Belediyesi İşitme Engelliler Orkestrası da Engelsiz Yaşam Fuarı kapsamında verdikleri konserde muhteşem performanslarıyla dinleyenleri kendilerine hayran bıraktı. Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Ali Özdemir’in şekillerle ve renklerle geliştirdiği yöntem sayesinde müzikle tanışan İşitme Engelliler Müzik Orkestrası, 13 kişiden oluşan ve yaşları 8 ile 53 arasında değişen müzisyenlerle üstün bir başarı sergiledi.

İşitme Engelliler Orkestrası’nın konserini izleyen ünlü isimler de işitme engelli müzisyenlerin performansı karşısında hayranlıklarını gizleyemedi. Türk Halk Müziğinin başarılı isimlerinden Zara, gurubun çaldığı müzikle “Hekimoğlu” türküsünü seslendirdi.

Kartal Belediyesi’ne Küresel Sosyal Farkındalık Ödülü

Engelsiz Yaşam Fuarı’nda Küresel Sosyal Farkındalık Ödülleri de sahiplerini buldu. Ödüle layık görülen isimlere ödülleri Dünya Engelliler Vakfı Başkanı Metin Şentürk, oyuncu Engin Altan Düzyatan, sanatçı Zara ve Ercan Saatçi tarafından verildi. Ödül töreninde Kartal Belediyesi başarılı çalışmalarından dolayı “Küresel Sosyal Farkındalık Ödülü” ile ödüllendirildi. Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’e ödülü, sanatçı Metin Şentürk takdim etti.

“Kafamızdaki engeli kaldıralım. En büyük engel o”

Engelsiz Yaşam Fuarı’na çeşitli etkinliklerle katıldıklarını belirten Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, “İşitme engelli orkestramız herkesi kendine hayran bırakan mini bir konser verdi. Orkestramızın yanı sıra ayrıca işitme engelli folklor gurubumuz da var. Davul zurna ile yaptıkları folklorda sesin rezonansı ile oynuyorlar. En büyük hedefimiz, ağır engelli insanlara bakabilmek. Eğer ağır engelli insanlara bakabilirsek kendisine bakan anneyi sosyal hayatın içine sokabiliriz. Onun yükünü bir nebze olsun hafifletebiliriz. Ağır engellilere ve yardıma muhtaç engellilere bakarsak sosyal belediyecilik açısından uç noktaya varmış olacağız. Benim görev verdiğim ve 7 yıldır beraber çalıştığım görme engelli personelimle aramızdaki iletişimi ‘Başkan engelliye tokat attı’ diye haber yaptılar. Bu beni üzmedi; ama tüm engelli kardeşlerimi üzdü. Kafamızdaki siyasi düşünceleri; engellileri alet etmek için kullanmayalım. Kafamızdaki engelleri kaldıralım en büyük engel o. Ödül için tüm ekibime teşekkür ediyorum.” dedi.

“Engelleri müzik ile aştım”

Başkan Altınok Öz’ün ardından sanatçılar; Metin Şentürk ve Engin Altan Düzyatan da bir konuşma yaptı. Engellilerin hayatlarının kolaylaştırılması gerektiğini belirten ünlü oyuncu Engin Altan Düzyatan,” Biraz olsun farkındalık oluşturabilsek ve biraz olsun engelli vatandaşlarımıza imkan sağlayabilsek daha rahat yaşamalarına katkı sağlarsak her şey daha güzel olur diye düşünüyorum” dedi.

“İşitme Engelliler Orkestrası Kartal Belediyesi’nin müthiş gayretini ortaya koymuştur”

Hassasiyet gerektiren konuların bir günle sınırlı kalmaması gerektiğini belirten görme engelli sanatçı Metin Şentürk ise “Hepimizin bir hikâyesi var. Hayatta bazen istediklerimizle karşılaşıyoruz. Bazen de istemediklerimiz bizim oluyor. Ben engelimi müzikle aştım. Kimi sanatla, sporla siyasetle engelleri aşarak hayata tutunmanın bir yolunu bulmak zorunda. Engelli kardeşlerimize tavsiyem, hepimizin bir hikayesi var. Önemli olan hikayemizin figüranı değil kahramanı olmak için yaşamak. O zaman hayatın nasıl güzel geçtiğini göreceksiniz. Biraz önce dinlediğimiz orkestra, Kartal Belediyesi’nin müthiş bir gayretini ortaya koymuştur. Ben bir müzisyen olarak bu ülkede çok şeye tanık oldum müzik adına. Ama bugün işitmeden, duymadan kalbindeki ritmi, hayatına adapte etmiş genç kardeşlerimizle bu müzik şölenini paylaşırken hissettim ki Kartal Belediyesi bu konuda bütün engelleri gerçekten kaldırmış. Ben Kartal Belediye Başkanı Sayın Op. Dr. Altınok Öz’ü ve ekibini gönülden tebrik ediyor ve alkışlamanızı istiyorum.” dedi.
Engelsiz Yaşam Fuarı; Kartal Belediyesi İşitme Engelliler Orkestrası Konseri, resim çalışmaları ve değişik birçok çalışmayla renkli görüntülere sahne oldu. Fuarın açılış gününde stantları gezen vatandaşlara, Kartal Belediyesi Hürriyet Mahallesi Yaşam Kalitesini Yükseltme Merkezi’nde faaliyet gösteren “Engelsiz Bilgi Evi”nde görme engelliler ve omurilik felçlileri için üretilmiş son teknoloji program yazılımıyla, engellilerin bilgiye erişimini kolaylaştıran cihazlar tanıtıldı. Engelli, yaşlı ve bakıma muhtaç insanların hayatlarını kolaylaştıracak ürün ve teknolojilerin tanıtıldığı fuara vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.
Kartal Belediyesi’nin proje ve çalışmalarını tanıttığı stantta İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcısı Fehmi Tosun, İstanbul Vali Yardımcısı Niyazi Can, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Sanatçı Metin Şentürk ile engelli dernek, kurum ve kuruluşların temsilcileri engellilere yönelik yapılan çalışmalar hakkında ayrıntılı bilgi aldı. Engelsiz Bilgi Evi’nin tanıtımının yapıldığı Kartal Belediyesi standında, engelliler için geliştirilmiş sesli ekran ve kabartma yazıcı programları, akıllı işaretleme cihazı ve Kartal’ın birçok noktasına konulan engelli aracı şarj dolum cihazları tanıtıldı.
Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü’ne bağlı Engelliler Danışma ve Koordinasyon Şefliği’nden Özgür Uğur ve beraberindeki heyetle fuarda yer alan diğer belediyelerin, firma ve kuruluşların stantlarını gezerek engellilere dönük projeler ve ürünler hakkında bilgi aldı. Çok sayıda yerel yönetim, vakıf, dernek ve kuruluşun yer aldığı fuarda, katılımcılar projelerini tanıttıkları gibi karşılıklı fikir alışverişinde bulundu. Kartal Belediyesi standında engellilere yönelik hayata geçen projenin yer aldığı broşür, dergi ve tanıtım filminin yanı sıra; Kartal Belediyesi Engelli Üretim Atölyesi tarafından üretilen süs eşyaları da fuara katılan engelli vatandaşlara hediye edildi.

Engelsiz Yaşam Fuarı, İstanbul Fuar Merkezi’nde (CNR) 6 Aralık’a kadar ziyaret edilebilecek.

ENGELSİZ YAŞAM FUARI (1)

ENGELSİZ YAŞAM FUARI (15)

ENGELSİZ YAŞAM FUARI (19)

x